Три месеца по-късно: Край на изригването на вулкана на Ла Палма

82

Обезобразеният от вулкана терен на острова ще трябва да се почиства и възстановява с години, според учени. Въпреки това, че вулканът вече официално спря да изригва, зоната все още е опасна

Малко над три месеца трябваха на вулкана Кумбре Виеха, за да заспи отново. Днес бе обявено официално, че изригването на испанския канарски остров Палма, причинило съществени щети, е приключило, предаде Франс прес.

„Днес научната комисия може да заяви – изригването свърши“, заяви на пресконференция Хулио Перес, директор на аварийния план за действия при събития, свързани с вулканична дейност.

„Няма лава, няма значителни изхвърляния на газ, няма значителни сеизмични трусове“, изброи той и припомни, че това изригване, започнало на 19 септември, продължи „85 дни и 18 часа“.

Бяха необходими 10 последователни дни без видима вулканична активност – срок, изискван от учените, за да може да се твърди, че случаят е приключил. През последните три месеца неведнъж имаше предчувствия за спиране на изригването, но след няколко дни то се подновяваше, внасяйки смут в живота на острова, предаде БТА.

Кумбре Виеха вече отново е в летаргия – потоците от лава са почернели, втвърдени, сбръчкани и слой от черен пясък – всъщност пепел, покрива местността като с воал. Ще са нужни години, дори десетилетие, за да се разчисти, изравни и възстанови този обезобразен терен, смятат специалисти.

Експертите вече предупредиха, че известно време зоната ще остане опасна, защото продължават емисиите на токсични газове, а и лавата няма да изстине веднага. Без да се забравя рискът от свличания на почвата.

Също като останалите 6 острова от Канарския архипелаг в Атлантическия океан, близо до северозападните брегове на Африка, Палма е от вулканичен произход и в историята му има немалко подобни явления.

По публикацията работи: Мариела Анастасова