От Държавната консолидационна компания също разпространиха позицията си
Служебният министър на икономиката Даниела Везиева заяви, че ще поиска оставката на тримата членове на Съвета на директорите на Държавната консолидационна компания /СД на ДКК/ във връзка с решение от снощи на СД на ДКК да освободи Ваня Караганева от длъжността изпълнителен директор, предаде БТА. За краткия период, в който заема този пост, Караганева е извършила редица противозаконни действия и безотговорни бездействия, които нанасят сериозни финансови щети на ДКК, съответно на държавата и уронват престижа на Министерство на икономиката в качеството му на едноличен собственик на капитала на ДКК, посочиха вчера от ДКК.
Министър Везиева каза, че е изненадана от действията на тримата членове на Съвета на директорите, които по думите й дори не са повдигнали темата, преди да вземат това решение.
„Дори не са свикали по надлежен ред заседание на Съвета на директорите”, допълни министърът. Тя определи действията им като желание за запазване на стария модел на непрозрачна работа в ДКК и „добре подготвен компромат, целящ да дискредитира изпълнителния директор и да покаже на екипа на Министерството на икономиката, който усилено работи за създаването на прозрачни, законосъобразни и целесъобразни модели, че ние сме тук, можем да се борим срещу вашите модели”, каза Везиева.
Министър Везиева съобщи, че вече е предприела съответните административни действия – да поиска информация по случая от тримата членове на Съвета на директорите на БКК, да се поиска информация от Караганева, като на тази база се вземат правилните административни мерки по казуса.
„Не бих казала, че към момента можем да говорим за щети заради решенията на Караганева”, каза министърът в отговор на въпрос.
„Първо там има подхвърлени някакви коментари по отношение на проверка на финансови контрольори, няма представен подписан акт от госпожа Караганева“, коментира министърът.
Тя уточни, че законово право е да се сменят адвокати по време на процесуални действия, въпросът по думите й е да не се пораждат от това допълнителни материални последици.
В отговор на друг въпрос министър Везиева каза, че времето ще покаже дали е грешка избирането на Караганева за изпълнителен директор, както и проверките, които ще бъдат предприети.
„Нейната експертиза е доказана и това се вижда от автобиографията й“, каза министърът и напомни, че решението Караганева да е втори изпълнителен директор е също на Съвета на директори на ДКК.
Позицията на ДКК
„ДКК продължава да смята, че с отстраняването на Ваня Караганева от поста изпълнителен директор е защитила интереса на дружеството и държавата, както и на министъра на икономиката в качеството му на принципал на ДКК“. Това става ясно от разпространена до медиите позиция на Държавната консолидационна компания.
„Всяка точка от решението на СД на ДКК е подкрепена от съответните доказателства – документи, договори, актове и др., които са предоставени на компетентните органи. На базата на досегашната си съвместна работа с министър Везиева, ръководството на ДКК смята, че тя е принципна по отношение на извършени нарушения от който и да е член на съвета на директорите. Последният подобен пример е отстраняването на Анастас Гогов от съвета на директорите на ДКК, когато той стана участник в ПТП със служебен автомобил на ДКК в почивен ден. Поради тази причина СД на ДКК вярва, че министър Везиева е била подведена от Караганева за фактите по настоящия случай”, посочват от ДКК.
„Тъй като темата по същество е отстраняване на проблем с грешно кадрово решение, ДКК държи да подчертае отново, че всякакви внушения за отговорност и вина на принципала на ДКК в лицето на министъра на икономиката /и настоящият, и предишният/ за извършените от Караганева нарушения, са абсолютно спекулативни”, добавят от Държавната консолидационна компания.
По публикацията работи Снежина Раева