След вчерашния срив в социалната мрежа Facebook, пораженията за компанията са огромни, а собственикът ѝ Марк Зукърбърг падна с едно място в класацията на най-богатите хора.
Тракерът Downdetector съобщи за невиждан брой досега сигнали от потребители. Наложи се Facebook да използва платформата на конкурента си Twitter, за да съобщи, че вероятно основната причина прекъсването е грешна промяна в конфигурацията.
Компанията заяви, че няма доказателства, че данните на потребителите са компрометирани. Повече от 3,5 милиарда души използват Facebook, Messenger, Instagram и WhatsApp. Сривове от такъв мащаб са рядкост. Прекъсване през 2019 г. остави Facebook и другите му приложения почти недостъпни по целия свят за повече от 14 часа.
А според сайта „Форчън“ това струва на основателя на Facebook Марк Зукърбърг приблизително 6 млрд. долара заради срива на акциите на компанията.
И това далеч не е най-големият проблем пред Facebook. Сривът стана само ден след скандални разкрития на бивш служител на компанията, според която гигантът е загърбил етичните норми и безопасността, пише Bulgaria ON Air.
„Facebook осъзна, че ако промени алгоритъма да е по-безопасен за хората, те ще прекарват по-малко време на сайта, ще отварят по-малко реклами, компанията ще изкарва по-малко пари“, заяви Франсис Хауген.
Проучвания са показали, че постове, които съдържат омраза и поляризират, карат хората да коментират по-лесно. От компанията отрекоха обвиненията. Днес Хаугън ще бъде изслушана в Сената на тема „Защита на децата онлайн“ – за изследванията на компанията за ефекта на Instagram върху психичното здраве на младите потребители.
Американските законодатели открай време се опитват да докажат, че Facebook влияе пряко и на политическата обстановка.
По публикацията работи: Мариела Анастасова