Наводнения като тези в Германия ще стават все по-вероятни в бъдеще, твърдят учени

91

Според експертите опустошителни и смъртоносни наводнения в Западна Европа вероятно се дължат на климатичните промени, пишат от Independent

Наводненията в Германия, Белгия и други части на Европа отнеха живота на най-малко 220 души, цели села и градове бяха потопени.

Учените твърдят, че проявята на подобно екстремно време е станало 9 пъти по-вероятно заради заради глобалното затопляне, което се дължи на човешката дейност. Климатичните промени са довели до увеличаване на количеството на дъждовете с 3-19%. Това е констатация, която може да изиграе решаваща роля в Германия-четвъртият по големина исторически замърсител и страната с най-голям брой жертви от наводненията.

 „Тези наводнения ни показаха, че дори развитите страни не са безопасни“, каза климатологът Фридерике Ото от Института за промяна на околната среда в Оксфордския университет и съавтор на изследването.

Относно наводненията на 14 и 15 юли в Германия и Белгия, отнели живота на съответно 190 и 38 души, експертите сега казват, че климатичните промени засилват вероятността, но също и интензивността на събития, като тези през юли. Те подчертават, че са били счупени в много голяма степен исторически рекорди за дъждове, регистрирани в засегнатите зони.

Според учените за всеки 1 градус по Целзий, с който планетата се затопля, въздухът може да абсорбира 7 процента повече вода и когато тя се освободи, това причинява по-екстремни валежи. Учените са успели чрез компютърни симулации и статистики да направят оценка на това как температурите са повлияли на дъждовете от втората половина на 19 век досега.

Германия ще трябва да отдели 30 милиарда евро за възстановяване на пострадалите от наводненията райони, а бедствието постави въпроса за спешните действия срещу климатичните промени в центъра на дебатите няколко седмици преди парламентарните избори в страната.

По публикацията работи: Ралица Димитрова