Макар морето да изглежда спокойно, не винаги е безопасно. През различните периоди на лятото то е различно.
„Една от опасностите на морето е мъртво вълнение. То се познава, когато човек влезе във водата до колене и усети, че му се губи пясъкът под краката. Това значи, че морето дърпа и трябва моментално да излезем от водата“, разказа пред БНТ старши спасителят Петър Русев.
„Хубаво е човек, когато реши да се къпе на плажа, да не е сам във водата, по-добре да е в група. Ако попадне в мъртво вълнение, първото е да не се паникьосва. Да се обърне по гръб, защото човешкото тяло има плаваемост и да почне да маха и да вика за помощ. Следващото, което може да направи, е с леки движения на ръцете и на краката да се опита да излезе към брега. Затова е добре да е в група. Да има 2-3 души на брега и когато няма спасител на плажа, да се обадят на телефон 112“, дава съвет Русев.
След обилно хранене не трябва да се влиза два часа във водата. След употребата на алкохол, наркотици и други упойващи вещества не трябва да се влиза 8 часа във водата.
„Най-честите грешки идват това, че туристите не спазват флаговата сигнализация. Когато знамето е зелено означава, че къпането е разрешено. Жълто знаме – къпането е опасно и е без надуваеми предмети. При червен флаг къпането е забранено“, припомни спасителят.
По публикацията работи Снежина Раева