Китай изстреля първия си екипаж до новата си космическа станция (ВИДЕО)

56

Това ще бъде най-дългата космическа мисия на Китай до момента и първата от близо пет години

Китай изстреля космически кораб с екипаж до новата си космическа станция. Това е първата пилотирана мисия на страната от пет години насам, предаде BBC

Тримата астронавти – Ни Хайшенг, Лю Боминг и Танг Хонгбо – трябва да прекарат три месеца на борда на модула Tianhe на около 380 км (236 мили) над Земята.

Това ще бъде най-дългата космическа мисия на Китай до момента и първата от близо пет години.

Вчера тяхната капсула Шенжоу-12 успешно излетя на върха на своята ракета Long March 2F. Излизането от центъра за сателитно изстрелване Jiuquan в пустинята Гоби беше в 09:22 часа пекинско време (01:22 GMT).

Досега Китай е изпратила в орбита две предишни космически станции. Тиангонг-1 и Тиангонг-2 обаче бяха пробни станции – прости модули, които позволяваха само относително кратък престой на астронавтите.

Основната цел на командира Ни Хайшен и неговия екип по мисията Шенжоу-12 е да въведе в експлоатация 22,5-тонния модул Tianhe.

„Имам много очаквания“, каза г-н Nie преди старта.

„Трябва да създадем новия си дом в Космоса и да тестваме поредица от нови технологии. Mисията е трудна и предизвикателна. Вярвам, че заедно с тримата, работещи в тясно сътрудничество, извършващи задълбочени и точни операции, можем да преодолеем предизвикателствата си . Имаме самочувствието да изпълним мисията. „

Новата, 66-тонна, многомодулна станция Тиангонг трябва да работи поне 10 години, считано от 2022 г. Тианхе е основният компонент от нея. Дълъг е 16,6 метра и широк 4,2 метра. Той ще осигурява енергия и задвижване. Съдържа всички технологиите за поддържане на живота и жилищните помещения, необходими на посещаващите астронавти.

 

Превод: Редакция „Нова Вест“, Ралица Димитрова