Руският президент Владимир Путин подписа закона за официално оттегляне на Русия от Договора за „Открито небе“, предаде ТАСС
На 19 май долната камара на руския парламент прие единодушно законопроекта. Горната камара последва примера на 2 юни, тъй като камарата единодушно одобри и мярката.
На 27 май заместник-държавният секретар на САЩ Уенди Шърман уведоми руския си колега Сергей Рябков за решението на Вашингтон да не се присъединява към договора. Според висшия руски дипломат, Москва не планира да променя позицията си по отношение на Договора за открито небе в полза на Вашингтон.
Вашингтон се оттегли от Договора за открито небе през ноември 2020 г., позовавайки се на предполагаемите нарушения на Москва на своите клаузи. На 15 януари руското външно министерство обяви, че Русия стартира вътрешни процедури за оттегляне от Договора за открито небе, оправдавайки тази стъпка с липсата на напредък в премахването на пречките, за да може договорът да остане в сила след изтеглянето на Вашингтон.
През април Държавният департамент на САЩ обяви, че американските власти все още не са взели решение да се върнат към договора. Вашингтон обвинява Москва от години, че селективно се придържа към Договора за открито небе и нарушава редица негови разпоредби. Русия от своя страна изрази оплаквания относно прилагането на договора от Вашингтон.
Полетите за военно наблюдение между НАТО и Русия се смятаха за важна практика за изграждане на доверие след края на Студената война, отбелязва ДПА.
Договорът позволяваше на 34-те държави, които бяха страни по него, да извършват по няколко наблюдателни полета годишно във въздушното пространство на останалите, които го бяха подписали. С отпадането на „Открито небе“ между САЩ и Русия остава да действа само едно споразумение за контрол на оръжията – договорът за ядрено разоръжаване Нов СТАРТ.
Превод: Редакция „Нова Вест“, Ралица Димитрова