Може ли да възникнат проблеми с машинното гласуване на предсрочните избори?
„Повече от 1500 допълнителни машини може да са необходими за вота.“ Това каза пред bTV Красимир Ципов от ЦИК, който е и член на ГЕРБ.
По думите му процедурата за закупуване на още машини се бави, а може да се окаже, че трябват и 2000 допълнителни устройства за вота на 11 юли.
Според него изказванията на служебния вътрешен министър Бойко Рашков относно машините в регионалните структури и твърденията, че може да бъдат манипулирани, не са конкретни. Те вече са в определения от МС склад и трябва да им се извърши одит, каза Ципов.
„Става дума за 90 машини, включително компоненти и резервни части. Успяхме да установим за какви машини става дума, че с част от тях се гласувало на 4 април, но Бойко Рашков каза, че служители на МВР едва ли не може да манипулират софтуера на машините. Нека каже какво има предвид. Те не са били съпроводени и транспортирани по надлежния ред. Не са съпроводени от полиция и жандармерия, а с частна куриерска фирма са изпратени. Оттам не ни дадоха разумно обяснение защо са били съпровождани по този начин“, добави Ципов.
„Получихме информация от „Информационно обслужване, че в над 230-240 секции в страната са гласували близо 500 избиратели. В около 1 000 сигурно са гласували над 300 избиратели. Това означава, че поне в тези секции ще трябва да има повече от една машина. Това е само за България. За чужбина не можем да направим прогноза, защото още сънародниците ни подават заявления. Това трябва да стане до 15 юни“, посочи Ципов.
Той коментира и още един важен аспект на изборите, които ще са в разгара на лятото и много хора ще са на почивка, а именно дали от хотела може да упражним правото си на глас.
Ципов обясни, че е направено запитване до МРРБ и има начин това да стане, докато сме на почивката си, но трябва предварително по електронен път да се направи регистрация по настоящ адрес и 14 дни преди вота да се пусне заявление за гласуване от мястото, където ще е ваканцията ни.
По думите му експериментите с машинно гласуване трябва да са повече и да се види от влизането в секцията до излизането какво е времето. Поне 4-5 теста трябва да се направят, каза още Ципов.
„Проблемът е, че не започнахме с такива експерименти още с встъпването в длъжност на тази ЦИК. Към момента при два тестови експеримента се показа драстична разлика от 45 секунди до минута и половина. Ние трябва да проверим какво е времето от влизането на избирателя в секцията до излизането му“, заяви Ципов.
По публикацията работи Снежина Раева