Нова карта на тъмната материя озадачи специалистите

57

Международен екип от изследователи създадоха най-голямата и най-подробна карта на разпространението на така наречената тъмна материя във Вселената, предаде BBC

Резултатите от проучването са се оказали изненадващи. Изглежда, че те се отклоняват от Теорията за относителността на Айнщайн.

Тъмната материя е невидима субстанция, която прониква в пространството. Тя представлява 80% от материята във Вселената. Астрономите обаче са успели да разберат къде е, защото тя изкривява светлината от далечни звезди. Колкото по-голямо е изкривяването, толкова по-голяма е концентрацията на тъмната материя.

Д-р Найл Джефри от Висше еталонно училище „École Normale Supérieure“ в Париж разкри, че резултатите от проучването представляват „истински проблем“ за физиката.

„Ако това несъответствие е вярно, тогава може би Айнщайн е сгрешил“, каза той пред BBC News. „Може да си помислите, че това е лошо нещо, че може би физиката е нарушена. Но за физика това е изключително вълнуващо откритие. Това означава, че можем да открием нещо ново за съшността на Вселената.“

Екипът е използвал телескопа „Victor M Blanco“ в Чили, за да анализира структурата на близо 100 милиона галактики.

Картата показва как тъмната материя се разпростира из Вселената. Черните области представляват обширни „празни“ места, наречени кухини, където законите на физиката могат да бъдат различни.

Светлите области са местата, където е концентрирана тъмната материя. Те се наричат ​​“ореоли“, защото точно в центъра е мястото, където съществува нашата реалност. В средата им са галактики като нашия собствен Млечен път, които блестят ярко като малки скъпоценни камъни в огромна космическа мрежа.

Според д-р Джефри, който също е част от отдел в Университетския колеж в Лондон, картата ясно показва, че галактиките са част от по-голяма невидима структура.

„Никой в ​​историята на човечеството не е успял да погледне в космоса и да види къде е тъмната материя до такава степен. Някои астрономи са успели да създадат снимки на малки петна, но ние разкрихме огромни нови образци, които показват много повече от нейната структура. За първи път можем да видим Вселената по различен начин.“- обяснява още изследователят.

Превод: Редакция „Нова Вест“, Ралица Димитрова