Праисторическа риба с „четири крака“ се появи по бреговете на Мадагаскар

717

Праисторическа риба се появи неочаквано по бреговете на остров Мадагаскар. Смята се, че тя е била изчезнала преди 420 милиона години. Представител е на вида Целакант, известна  е още като риба с „четири крака“

Група ловци на акули случайно се натъкнали на древната риба. Става въпрос за представител на вида Целакант, това е „изкопаема риба“,  която до скоро се е смятала за изчезнала, пишат от Daily Mail.

Целакантите имат четири перки, които действат като крайници и някога са получили прозвището „Old Fourlegs“ (Риба с четири крака).

Рибата има общо осем перки – две гръбни, две гръдни перки, две тазови, една анална и една опашна.

Въпросните хрилни мрежи сериозно повлияли на масовия улов на целаканти през 80-те години на миналия век, когато броят им в световния океан силно намалял. С тяхна помощ рибарите могли да достигнат местообитанията им – дъното на 100 до 300 метра дълбочина.

Първоначално се е смятало, че Целакантите са били  изчезнали до 1938 г., когато видът им е преоткрит край южноафриканското крайбрежие.

Според „Националната администрация за океаните и атмосферата“ теглото на рибата може да достигне до 90 килограма. Целакантите могат да живеят в продължение на 48 години.Костните риби могат да достигнат до 2 метра дължина и имат петнисти люспи по цялото тяло.

Известен научно като Latimeria chalumnae, Целакантът е включен в списъка на отделния популационен сегмент в Танзания и се счита за застрашен съгласно Закона за застрашените видове.

 

Превод: Редакция „Нова Вест“, Ралица Димитрова