Една от пещерите в Турция е наречена „Порта към Ада“. Името ѝ е дадено още от древните римляни. Тя носи това наименование повече от 2200 години. Но каква всъщност е причината за това?
Става въпрос за пещера в град Хиераполис (територия на древна Фригия). В древни времена в нея са се принасяни жертви на животни, за да се почете Плутон (Бог на смъртта).
Жертвоприношенията са били публични и са гледани от всички желаещи хора. В същото време човек, който е водел животни там, винаги е оставал жив.
Вътре пещерното пространство е изпълнено с гъста пара с висока концентрация на въглероден диоксид. Всяко животно, което е внасяно в пещерата, веднага умирало, пише Blitz.
Пещерата се споменава и в писанията на древния историк Страбон, живял през 64-24 г. пр. н. е.
Находката била открита благодарение на масовата смърт на птици в района на пещерата, съобщава Scincealert.
Вулканологът Харди Пфанца е разказал, че такива концентрации на въглероден диоксид се появяват поради сеизмична активност под земята.
Учените са разбрали защо пещерата не е убива хора. Работата е там, че парата е по-плътна и по-тежка от въздуха. Тя се утаява на 40 см от пода на арената. Именно на тази височина се намирала главата на повечето животни. Затова те я вдишвали и веднага умирали.
За хората обаче е безопасно там. Те просто вървяли през мъглата, без да я вдишват. Историците твърдят, че в древността много хора са идвали тук, за да станат свидетели на този необичаен феномен. Тогава хората наистина мислели, че душите на мъртвите животни са взети от Бога на смъртта.
По публикацията работи: Мариела Анастасова