По думите на Томислав Дончев „В Плана за възстановяване и устойчивост няма асфалт. Има високоскоростни влакове и системи за сигурност в жп-сектора,“
„Планът за възстановяване и устойчивост започна да се разработва при първия анонс, че ще има пакет от инструменти на Европейския съюз – Next Generation EU. По него беше работено последните 8 месеца, това са екипи от всички министерства, институции, Националното сдружение на общините, Българска академия на науките, редица университети – 240 души бяха ангажирани в разработването на Плана. Направихме всички усилия, да бъдат направени обществени консултации, защото няма гаранция, че хората в държавната администрация владеят цялата истина и знаят всяка сфера в най-малки детайли“, каза Дончев, предаде Bulgaria ON AIR.
Вицепремиерът в оставка добави, че са направени над 30 секторни дискусии – като резултат има 3 версии на документа – тази, по която се работи, е последната. Изрази съжаление, че по него не е имало политическа дискусия. „Малко бяха политиците, които положиха усилие да прочетат няколкостотин страници. Не само Плана, предполага се да се прочетат и проектите към него“, категоричен бе вицепремиерът в оставка пред Bulgaria ON AIR.
„Чух, че е бил корупционен и искат да го ревизират. Поисках алтернативи – но не съм получил нито ред“, допълни Дончев и уточни: Планът е инструмент, който ще помогне да извлечем ползи, преминавайки през няколко много важни трансформации. На първо място е дигиталната трансформация, на второ място са политиките по декарбонизация. Претенцията на българската икономика е да бъде икономика на иновациите.
По въпроса кога най-рано могат да дойдат средствата е трудно да се отговори, защото за да се осигурят средства по плана трябва да мине ратификацията в парламентите на всички страни членки по процедурата, свързанан със собствените ресурси. Поне в 8 или 9 държави все още очакваме ратификация. Ако трябва да бъда оптимист – при удачно следване на всички стъпки – края на лятото парите могат да са на разположение на всички бенефициенти. Реалистичния вариант е есента,“ коментира вицепремиерът в оставка и допълни, че правителството е решило да използва само грантовата част на плана – 12,5 млрд. Не са предвидени никакви заеми. Планът е само една четвърт от средствата заделени за България“, уточни той.
На въпроса какво ще се промени в живота на обикновения българин, Дончев каза, че ще имаме градове с много по-чист въздух, много повече дигитални услуги, детски градини, училища и други обществени сгради санирани, високоскоростни влакове, инернет в по-висока скорост, модернизирано земеделие. По думите му Планът ще помогне за дигитална трансформация, икономика на знанието и базирана на иновациите.
„В политическа криза сме,“ каза още вицепремиерът в оставка Томислав Дончев. „В последните месеци наблюдавам един изключително странен симптом в българската политика – никой не иска да управлява, да поема отговорност, не иска да взема тежки решения. Защото управлението е да вземаш тежки решения различни интереси, които често си противоречат. Сред българските политици се е настанил един ракурс, че най-удобно е да си в позицията на критик, което е също част от политическия живот. Но това е само една част от политическите роли. Финалът на това усилие е да поемеш отговорност и да носиш отговорността за управлението. В противен случай превръшщаме политическия живот в една игра по надприказване,“ коментира Дончев.