Според учените древен коронавирус може да е заразил хората живеещи в Източна Азия преди 25 000 години
Пандемията COVID-19, която сега отне повече от 3 милиона живота, разкри колко сме уязвими към новите вируси. Но колкото и нова да изглежда тази заплаха, хората се борят с опасни вируси от началото на времето.
„Винаги е имало вируси, заразяващи човешки популации“, обяснява Дейвид Енар, асистент по екология и еволюция в Университета на Аризона. „Вирусите наистина са един от основните двигатели на естествения подбор в човешките геноми.“
Това е така, защото гените, които увеличават шансовете на хората да оцелеят (патогени) са по-склонни да бъдат предадени на нови поколения. Използвайки съвременни инструменти, изследователите могат да открият пръстовите отпечатъци на тези древни патогени – като посочат как са управлявали естествения подбор – в ДНК на хората, живеещи днес.
Тази информация от своя страна би могла да предостави ценна информация за прогнозиране на бъдещи пандемии, каза Енар пред Live Science. “ Нещата, които са се случвали често в миналото, са по-склонни да се повторят в бъдеще.“ Използвайки информация, достъпна в публична база данни, Енар и неговият екип анализираха геномите на 2 504 души в 26 различни човешки популации по света.
Констатациите, които все още не са рецензирани, бяха публикувани на 13 януари в базата данни за препринти bioRxiv и проучването е в процес на преглед за публикуване в научно списание. Когато коронавирусите се промъкнат в човешките клетки, те отвличат машините на клетките, за да се репликират. Това означава, че успехът на вируса зависи от взаимодействието му със стотици различни човешки протеини.
Изследователите увеличиха набор от 420 човешки протеина, за които е известно, че взаимодействат с коронавирусите, 332 от които взаимодействат с SARS-CoV-2, вирусът, който причинява COVID-19. Повечето от тези протеини помагат на вируса да се репликира вътре в клетките, но някои помагат на клетката да се пребори с вируса.
Превод: Редакция „Нова Вест“, Ралица Димитрова