В доклад на американската разузнавателна служба се казва, че болестите, климатичните изменения, конфликтите между различните страни ще пораждат все по-големи опасности през следващите десетилетия
Съперничеството между Китай и ръководената от САЩ коалиция от западни държави вероятно ще се засили, подхранвано от промените във военните сили, демографските данни, технологиите и „засилване на разделението по отношение на моделите на управление“. Това се казва в доклада озаглавен „Global Trends 2040“, изготвен от Националния съвет за разузнаване на САЩ (NIC) и цитиран от Reuters.
Докладът на водещите американски разузнавателни анализатори се изготвя на всеки четири години. Той оценява политическите, икономическите, обществените и други тенденции, които вероятно ще оформят средата на националната сигурност през следващите 20 години.
„Нашето намерение е да помогнем на политиците и гражданите да се подготвят за редица възможни бъдещи ситуации“, пишат авторите, отбелязвайки, че не правят конкретни прогнози и включват принос от различни групи, от американски студенти до африкански активисти на гражданското общество.
Предизвикателства като климатични промени, болести, финансови кризи и технологични смущения „вероятно ще се проявяват по-често и по-интензивно в почти всеки регион и държава“, произвеждайки „широко напрежение върху държавите и обществата, както и шокове, които могат да бъдат катастрофални“, се казва в доклада.
Според документа пандемията от Covid 19, която погуби повече от 3 милиона души, бележи най-голямото „глобално разстройство“ след Втората световна война, като последствията вероятно ще продължат години.
Коронавирусът разкрива – а понякога и разширява – различията в здравеопазването, увеличава националните дългове, ускорява национализма и политическата поляризация, задълбочава неравенството, подклажда недоверие към правителството и подчертава неуспешно международно сътрудничество.
В този процес той забавя – а вероятно и обръща – напредъка в борбата с бедността, болестите и неравенството между половете.
Докладът прогнозира, че много проблеми, причинени от пандемията, ще нараснат до 2040 г. Представени са пет сценария за това как може да изглежда светът след 20 години.
Най-оптимистичният сценарий е „ренесанс на демокрациите“. Той установява, че демократичните правителства ще се окажат „по-способни да насърчават научните изследвания и технологичните иновации, като катализират икономически бум“, който ще им позволяват да се справят с вътрешния стрес и да се противопоставят на международните съперници.
Най-песимистичният сценарий е „трагедия и мобилизация“. В него се казва, че COVID-19 и глобалното затопляне могат да опустошат световните доставки на храни, което да доведе до безредици във Филаделфия, които убиват „хиляди хора“.
Превод: Редакция „Нова Вест“, Ралица Димитрова