Робот художник продава дигиталните си произведения на изкуството на търг
Хуманоидния робот София е разработен от хонконгската компания Hanson Robotics.
Дигиталните картини на робота София ще бъдат продадени на търг при първата продажба на такива картини, създадени съвместно с изкуствен интелект (AI), пишат от Reuters.
Хуманоидът ще предложи произведенията си под формата на непрехвърляеми токени, известни като NFTs. Те представляват блокчейн сертификати, които удостоверяват правото на собственост върху дигитален актив.
„Надявам се, че хората харесват моята работа и биха желали да си сътрудничим занапред по нови и вълнуващи начини“, каза самата София.
Тя е създадена през 2016 г. и рисува своите картини в партньорство с италианския дигитален художник Андреа Боначето, който е известен с естравагантните си цветни портрети на известни личности.
Роботът комбинира мотиви от неговите произведения, исторически творби, както и собствени идеи, разработени от алгоритъма на нейния изкуствен интелект.
„Моите алгоритми извеждат уникални модели, които никога преди не са съществували в света. Така че мисля, че машините могат да бъдат креативни. „- сподели още София.
Дигиталната творба на робота е наречена „Sophia Instantiation“. Тя предствалява 12-секунден видео файл във формат MP4, който показва еволюцията на един от портретите на Боначето, по идея на София, както и неина собствен автопортрет върху физическо платно.
Според Андреа Боначето съвместната му работа със София е важна стъпка от гледна точка на технологичния прогрес, тъй като задава посоката, в която хората и изкуственият интелект могат да си сътрудничат.
Картините на София могат да се превърнат във „важен исторически експонат“ каза Пабло Фрейле, колекционер на произведения на изкуството със седалище в Маями, който притежава и част от творбите на американския дигитален художник Beeple.
Превод: Редакция „Нова Вест“, Ралица Димитрова