Срещата на върха между САЩ и Китай премина в открита конфронтация

73

Американските и китайските служители си размениха остри упреци в първия разговор на високо равнище между администрацията на Байдън и Китай, които се проведоха в Аляска, съобщават от DW

Всяка страна остро разкритикува другата заради правата на човека, търговията и международните съюзи на срещата в Анкоридж, Аляска.

Отношенията между двете суперсили са силно обтегнати от години.

В недоброжелателните преговори в Анкоридж участваха държавният секретар Антъни Блинкен и съветникът по националната сигурност Джейк Съливан от страна на САЩ, изправени пред най-високопоставения външен политик на Китай  Ян Джиечи и външния министър Ван Йи.

По време на срещата Блинкен каза, че администрацията на Байдън ще изрази „дълбоката си загриженост“ за някои от действията на Пекин в страната и в чужбина, включително отношението към уйгурските мюсюлмани в Синдзян.

„Всяко от тези действия застрашава реда, основан на правила, който поддържа глобалната стабилност“, каза oще той.

Но Ян отвърна на удара, като каза на САЩ да сложат край на „манталитета си от Студената война“ в подхода си към Китай.

Той добави, че САЩ „злоупотребяват с така наречените представи за национална сигурност, за да възпрепятстват нормалния търговски обмен и да подтикнат някои държави да атакуват Китай“.

Янг заяви, че „Китай е твърдо против намесата на САЩ във вътрешните работи на Китай“ – реакцията на Пекин на критиките за неговия подход в Синцзян, Хонг Конг или спрямо Тайван.

Така първата среща между двете страни започна с дипломатически скандал. „Срещата в четвъртък трябваше да постави основата за честно сътрудничество като конкуренти, а не за конфликт“, заяви предварително говорителят на американския президент Джо Байдън Джен Псаки.

Блинкен пътува до срещата в Аляска директно от Азия, където преди това бе посетил Япония и Южна Корея. Още преди заминаването си той предупреди в Корея, че „агресивното и авторитарно поведение на Китай“ застрашава стабилността, сигурността и просперитета в Индо-Тихоокеанския регион.

Два дни преди срещата САЩ наложиха допълнителни санкции на 24 китайски служители заради действията на Пекин в Хонконг.

Превод: Редакция „Нова Вест“, Ралица Димитрова