Високопоставени служители от регулаторния орган на Европейския съюз изразиха загриженост относно качеството на ранните доставки на ваксината Pfizer-BioNTech, показват изтекли документи и имейли
Официалните файлове, които се споделят в глобален мащаб след кибератака на Европейската агенция по лекарствата (EMA), показват, че регулаторът е загрижен за молекулярната цялост на партидите ваксини, направени миналата есен, съобщават от Independent.
Доказана като високо ефективна срещу Covid-19, ваксината на Pfizer е разрешена за употреба в много страни по света, като към днешна дата са приложени милиони дози.
Според Британския медицински журнал (BMJ), който е прегледал изтеклата документация на EMA, високопоставен служител от агенцията очертава поредица от въпроси за ранните партиди ваксини, направени от фармацевтичния гигант в имейл, изпратен на 23 ноември.
EMA подчерта, че търговското фирма не произвежда доставки на ваксини в съответствие с очакваните спецификации, като експертите не са сигурни в последиците, съобщава BMJ.
По-конкретно европейският регулатор съобщава, че е имал сериозни опасения относно неочаквано ниските количества РНК (mRNA) в партиди от ваксината, предназначени да бъдат доставени на страните купувачи.
Осигуряването на целостта на РНК е едно от най-големите препятствия за производителите, разработващи ваксини, базирани на този тип технология.
Тези генетични молекули се разграждат бързо и трябва да се поддържат при много ниски температури, за да се запази целостта им
За да се предпази от бързо разграждане, РНК-то, използвано във ваксините, се капсулира в липидни наночастици.
Но ако молекулната цялост е нарушена по някакъв начин – например по време на производствения етап – това може да повлияе на експресията на шиповидния протеин в клетките на тялото, което означава, че няма да се задейства правилният имунен отговор и защитата може да не е пълна.
Превод: Редакция „Нова Вест“,Ралица Димитрова