Вижте с колко лева са се вдигнали заплатите в България от 2017 г. до 2020 г.

110

Нивото на работната заплата вълнува всеки един български гражданин. За периода януари 2017 година до септември 2020 година средната работната заплата в България, в частния сектор се повишава от 981 лева до 1 373 лева, или значителен ръст от 39.96%.

За същия период от време средната брутна заплата в обществения сектор нараства с 44.16% от 1 019 лева до 1 469 лева, предаде novini.bg.

Това на първо четене може да изглежда, като забележителен успех и може би в голяма степен наистина е, но нека погледнем факторите довели до този ръст, пише в анализ икономистът Никола Филипов.

Данните ясно показват, че за последните четири години цената на труда в обществения сектор е по-висока от тази в частния сектор. Това е проблем, защото един предприемач винаги ще може да оцени по-ефективно цената, която е склонен да заплати за услугите на някой работник.

Тоест, основен фактор за формирането на работната заплата е производителността на труда. Колкото по-висока е тя, толкова по-високо заплащане би бил склонен да заплати предприемачът за услугите на човека.

На диаметрално различна страна е процесът по формиране на цената на труда в обществения сектор. Там рядко се търси висока производителност на труда, а основни фактори зад тези решения са преди всичко политически. В последните няколко години видяхме значителен ръст на заплатите в обществения сектор, като в сектори на сигурността, здравеопазването, образованието и цялата администрация, като цяло. В това естествено няма нищо лошо, но само когато увеличението на заплащането на труда кореспондира в пропорционално увеличение в производителността на труда на бюрокрацията.

Според Филипов, всеки един гражданин сам за себе си може достатъчно добре да усети, дали има някакво подобрение в услугите, които ни предоставя държавата, за да заслужат подобно увеличение на заплатите си.