20.8 C
София

Лавина падна в улеите на Седемте рилски езера

Не пропускайте

Редакция Нова Вест
Редакция Нова Вест
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/novavest.bg/

Специалистите припомнят, че дори и пълната необходима екипировка не гарантира избягването на фатален инцидент

Кадрите са направени случайно от туристка, която снимала планината. Планинските спасители предупреждават че лавинната опасност в Рила и Пирин продължава да е висока. Тези дни имаше и обилен снеговалеж.

Припомняме, че преди няколко дни в един от Бъндеришките улеи в Пирин заради паднала лавина загина 18-годишен скиор. Младежът не е имал шанс да оцелее, тъй като откъсването на лавината е било с фронт около 150 м, дебелината на снежната покривка на откъсването е била между 50 и 120 см, което е огромна маса, а ходът на лавината е бил около 1 км, обясниха планинските спасители.

От ПСС напомнят че дори да сме снабдени с необходимата екипировка – лавинна раница, лавинен уред, сонда, лопата, каска – това не гарантира, че не може да се стигне до фатален инцидент в планината.

Именно затова не се препоръчва излизането извън маркираните писти и маркираните туристически зимни пътеки. Хората трябва да бъдат изключително предпазливи, да не се поддават на емоцията и желанието за фрийрайд.

По публикацията работи Снежина Раева

- Реклама -spot_img
[td_block_4]
- Реклама -

Последни новини