Журналист с коментар: Германците приемат затварянето на страната философски

76

Много европейски страни въвеждат допълнителни мерки за безопасност срещу COVID-19, за да не се стигне отново до претоварване на болниците. В Германия мерките също се затягат. Днес се навършва една година от първия оповестен случай в страната.

Нещата в новините изглеждат по-тревожно, отколкото са в реалния живот. Всичко обаче е затворено. Животът не е нормален, но германците го приемат философски. Това каза в ефира на Bulgaria ON Air журналистът Петър Пунчев пряко от Дюселдорф.

По думите му действията на правителството се възприемат положително.

„Не им е леко на собствениците на заведения, но не виждам почти такова сред тях, което да не предлага храна за вкъщи. Всички се стараят по малко да поработват, за да се запазят. В Дюселдорф нещата се възприемат доста спокойно. Като човек, който следи детайлите, видях чрез апликацията на телефона си с колко заразени сме се срещнали. От три седмици не съм забелязал да съм бил в контакт с болен“, допълни Пунчев.

Според журналиста нещата са значително по-спокойни от началото на пандемията.

„Имаше моменти на задъхване на здравната система, властите не искат да се връщат към това. Тук ваксинацията също върви бавно, въпреки очакванията. В момента са ваксинирани около 1,6 млн. души – очакваше се да са двойно повече. Европа е потърпевша от действията на фирмите производители на ваксините. Няма голяма разлика в това отношение между България и Германия“, обясни Пунчев.

46% от инжектираните в страната досега са минали ваксинация по професионален признак.

„Човек просто трябва да избере за себе си – дали да се ваксинира или да се среща с риска ежедневно“, подчерта журналистът.

По публикацията работи: Мариела Анастасова