Той коментира и грешките, които бяха допуснати в битката с Covid-19. Според него изпуснатото доверие ще окаже своята роля и при ваксинирането
„Определено можем да определим 2020 като година на нестабилност на протести и на епидемия. Вероятно отиваме към година на избори и година на ваксинация“, коментира в предаването „Тази сутрин“ политологът и преподавател по антропология Васил Гарнизов.
„Бях изненадан, че около март – април, по различни социологически проучвания, 60-65% от българите подкрепяха мерките на правителството. Дали те са били най-правилните и най-навременните спрямо заплахата е друг разговор. Имаше момент, в който се образува мнозинство в подкрепа на едно по-предпазливо човешко поведение“, отбеляза политологът.
Според него обаче свръх мерките са създали усещането за лъжа, за нещо неискрено и неправилно и това сега ще изиграе лоша шега с ваксините. По принцип много лесно късаме с доверието към политиците, коментира Васил Гарнизов.
„Много е късо пространството и много е тънка нишката на доверието, което нашите сънародници влагат в политици от различен калибър“, посочи той.
Според него протестите през лятото са успели да променят в някаква степен заспалото настроение.
„Преди епидемията и преди протестите имахме един период на малко розово съществуване“, каза той.
През новата година ще се продължи линията за и против мерките, като и за и против ваксините, прогнозира политологът.
„Много е динамична ситуацията, много зависи от това Румен Радев ще удържи ли датата на изборите или ще отстъпи, тъй като стратегията на Борисов е да „спихне“ малко това усещане за тревога. Първото тримесечие ще мине под знака на този дебат-да отложим ли изборите или не“, прогнозира Васил Гарнизов.
По публикацията работи Снежина Раева