Сделката за Брекзит: Предстои ратифицирането на търговското споразумение

116

Споразумението съдържа около 2 хиляди страници. Сред гражданите сделката беше посрещната с умерен оптимизъм

Главният преговарящ на Европейския съюз за брексит – Мишел Барние, ще запознае посланиците от съюза с детайлите относно търговското споразумение, постигнато с Великобритания, предаде bTV.

Сделката беше постигната след месеци на трудни преговори по въпросите за риболова и правилата за бизнес. В коледното си обръщение, излъчено в „Туитър“ британският премиер Борис Джонсън показа копие от документа, което нарече коледен подарък.

„Споразумение, което ще даде сигурност на бизнеса, пътуващите и всички инвеститори в нашата страна от 1 януари“, отбеляза Джонсън.

Председателят на ЕК – Урсула фон дер Лайен определи сделката като „честна“ и „балансирана“.

Тя предвижда търговията между Евросъюза и Обединеното кралство да се извършва без мита и квоти, а търговските спорове ще се разрешават от независим арбитраж. Британският парламент ще гласува споразумението на 30 декември. То трябва да бъде одобрено и от Европейския парламент но няма вероятност това да се случи до Нова година, отбелязва Би Би Си.

Търговското споразумение между Европейския съюз и Великобритания беше посрещнато с предпазлив оптимизъм в Лондон. След години на тежки преговори двете страни подписаха споразумение от 2 хиляди страници.

Детайлите в него тепърва ще стават достояние на широката публика, като сделката още не е ратифицирана от Европейския парламент и парламента в Лондон. Но се очаква да няма проблеми в това отношение и тя да влезе в сила със задна дата от 1 януари, след като бъде одобрена от народните представители по-късно през 2021-ва.

За лондончани постигането на споразумение в последния момент беше добра новина, на фона на варианта за твърд BREXIT и редица неясноти за отношенията между Острова и Общността.

„Добре е че има сделка. Нямам идея, дали тази сделка е по-добра от това, което имахме преди BREXIT. Според мен умишлено я оставиха за последния момент, за да не може да бъде щателно обсъдена. Това ми подсказва, че има нещо съмнително. Но все пак е по-добре да има сделка, за да се върнем към нормалността през 2021-ва“, смята Хю Мълкани.

„Отне им 4 и половина години. Вече не помня колко премиери сменихме, докато стигнем до тук. Не зная каква е сделката, защото само чух че са я подписали. Но реално – изобщо не трябваше да излизаме от Съюза“, смята Сара Къминг.

По публикацията работи Снежина Раева