Кредитният консултант Тихомир Тошев коментира и темата за ограничителните мерки у нас, като смята, че правителството се е справило сравнително добре
„Успяхме да запазим едни нива на безработицата много по-ниски, отколкото европейските – около 7%. Определени сектори се затрудниха. В другите сектори, които не спряха да работят, хората продължиха да бъдат активни в търсенето на нови кредити и плащането на стари такива. Част от другите хора, които са в риск да останат без работа, се притесняват и влизат в тази статистика и изпадат в невъзможност да обслужат кредитите си“, заяви в ефира на Bulgaria On Air кредитният консултант Тихомир Тошев.
По думите му в следващите месеци ще има много домакинства, които ще изпаднат в затруднение заради пандемията.
„Когато изтече мораториумът, ще видим вече хората, които са изпаднали в дългосрочно затруднение, стоят безработни и не могат да обслужват повече кредитите си. Банките ще продължат да са доста гъвкави за тези хора, които продължават да са без работа и доходи. Тези хора ще имат възможността да разсрочат кредита си, да го удължат във времето, да намалят вноските. Моят съвет е, когато свърши мораториумът, хората да отидат в банките, да обяснят затруднението си, за да не се превръщат в лоши длъжници“, обясни Тошев.
Той съобщи, че по време на коронакризата са възникнали затруднения не само при потребителските кредити, но и при ипотечните такива. Кредитният консултант добави също така, че пазарът на бързи кредити леко нараства по време на пандемията.
Тошев е на мнение, че по отношение на някои от мерките правителството се справило сравнително добре.
„Тези 4500 лв. безлихвен кредит предпазиха много хора от теглене на бързи кредити.
От доста години се говори вече за рисковете от бързите кредити. За съжаление, все още има хора, които не осъзнават, че бързият кредит е изключително скъп продукт, който въвлича човек в дългова спирала, от която много трудно се излиза. Трябва много да се внимава с този инструмент“, подчерта експертът.
Той изрази надежда през следващите месеци да се направи конкретно законодателство по отношение на бързите кредити, защото потребителите продължавали да страдат от тях.
По публикацията работи: Моника Цанкова