Симона е 21-годишна студентка, родом от Свищов. Заедно със свои колеги дават 12-часови смени в COVID отделението в Свищов. Освен това, момичето дава дежурства и в болницата в града, където учи – Плевен
Група студенти се отказаха да празнуват студентския празник. Те учат медицина в университета в Плевен и са доброволци в COVID отделението на болницата в Свищов. Отзовали са се на призива за помощ и от седмица дават 12-часови смени, вършейки работата на лекари, медицински сестри и санитари. Една от доброволките се оказва, че дава дежурства и в болница в Плевен и всеки ден пътува между двата града.
Тя е на 21 години. Учи в трети курс хуманна медицина в Медицинския университет – Плевен. Родом е от Свищов. Тя е Симона Минкова и от седмица се разкъсва между две болници – тези в Плевен и Свищов, и ученето онлайн по медицина. Приела е мисията „доброволец” без колебание, въпреки че не й е лесно.
„За мен е доста трудно, защото ми се налага от нощна смяна да пътувам до Плевен, да карам друга нощна смяна, след това отново идвам тук. Днес съм на работа и отново тръгвам за Плевен. Главно минаваме визитации с докторите. Мерим кръвно, сатурация, температура. Помагаме на сестрите, защото има голям дефицит и помагаме на тях с манипулациите. Сутрин, обед, вечер…когато се налага”, разказва за работата си Симона, предава NOVA.
Въпрос: Има ли време за сън?
Симона: Ами…има. По три-четири часа, пет. Или след смените, когато съм нощна. Тогава.
Тя определя опита, който трупа сега, като безценен: ”Радвам се, че съм в контакт с пациенти и мога науча много неща. Все пак е опит за мен. Като сме онлайн нямаме контакти с пациенти, а за мен това е важно”.
Личният живот и студентския празник за Симона са оставени на заден план. Така е и при колегата на Симона от университета – 21-годишния третокурсник по медицина Димитър Николаев, който също е доброволец. „Затварят ми се очите. От пет часа сутринта съм”, споделя младият мъж.
Влиза преди седмица в COVID отделението на свищовската болница без колебание и страх.
„Дори и да се заразим не мисля, че за нас е опасно, а идвайки тук и отменяйки по-възрастния персонал, намаляваме риска за тях. Доста неща научихме и забелязахме, че практиката с теорията…не са точно еднакви. За пациентите е важно да видят, че повече хора се грижат за тях и им обръщат внимание. Мисля, че им действаме положително”, категоричен е Димитър.
Заедно с бъдещите медици в COVID отделението продължава да е и свищовският кмет. Генчо Генчев е осигурил храна и подслон на студентите по медицина, докато са доброволци.
„Изключителни младежи са и вярвам, че ще станат изключителни лекари, защото няма и минута, в която да не откликват на лекаря и медицинската сестра и да не се включват в манипулациите”, похвали доброволците кметът на града Генчо Генчев.
Студентите по медицина остават в Свищов до края на месец декември, след което започват изпитите им в Медицинския университет. За една седмица, обаче, те са научили най-ценния урок.
„Научих, че професията е доста отговорна и трябва всеки да изпълнява и да си спазва отговорностите, защото иначе, ако няма организация, няма как да съществува самото отделение. Най-важен е колективът и комуникацията между персонала”, категорична е Симона.
Видео: NOVA
По публикацията работи: Моника Цанкова