В Каварна се проведе представяне на Проекти свързани с Опазване на морето и Продуктивни инвестиции в секторите на аквакултурите, организиран от Областен информационен център / ОИЦ/ гр. Добрич, съобщи за медия „Нова Варна“ Керанка Далакманска.
Същността на Проекта „Пази морето – бъди море“ на BG 14MFOP001-1.006-0003-C01 , разкри пред присъстващите г-н Нелко Йорданов изпълнителен директор на Местна инициативна рибарска група /МИРГ/ „Шабла- Каварна – Балчик“. Той уточни, че с помощта на Европейския съюз / ЕС/, чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство, чрез Програма за морско дело и рибарство 2014 – 2020 г.проекта се реализира с финансова помощ, като се съфинансира и от републиканският бюджет на РБългария. Основната важна цел на проекта е запазване и превенция на морското и биологично разнообразие , както и възстановяване на видове и територии / водни площи, експлоатирани от човека. Началото на проекта е от 27 август 2020 г. и трябва да приключи на 27 ноември 2020г. уточни водещият конференцията Нелко Йорданов.
Към това трябва да се добави още ,че Проекта се изпълнява с партньорството на Института по рибни ресурси – Варна и МИРГ „Шабла-Каварна-Балчик“. До представянето на проекта, са изследвани и идентифицирани Инвазивни чужди видове / ИЧВ/ във водите на Черно море, разпространението им, условията, в които се развиват,както и нанесените от тях щети върху традиционните и познати местни видове и начин за превенция. Видео презентация онагледи 11-ет вида чужди и нетрадиционни видове – риби, медузи, рапани и др.видове, обитаващи Черно море днес. Те са изследвани в районите на север от нос Калиакра,с. Крапец и край Балчик. Става дума за Гребеновидна медуза, Бяла пясъчна мида,Къдрава мида, Байракът на залива,Кафяви и Червени морски водорасли,а от рибите – кефал пеленгас, Бодоперка от семейство попчета.Биоинвазиите в Черно море и по-точно в неговата северозападна част са уязвими към екзотичните видове поради интензивния трафик на корабите,които са и основна причина за принос на различни видове.От 110 до 150 са броевете на екзотичните видове в Черно море, но през последните шест години / 2012 – 2017 / се наблюдава понижение на броя на новите видове.Чувства се необходимост от повече добра обществена информираност и активно участие в дейностите по идентифициране на инвазивните видове, последиците от тяхното развитие и спазване на регламентите на ЕС.
Областният информационен център / ОИЦ/,гр.Добрич представи на тази конференция актуалните възможности по Програма за морско дело и рибарство 2014 – 2020 г. /ПМРД 2014-2020г./ г-жа Михаела Козловска, експерт в ОИЦ, Добрич разясни, че 2 януари 2021 г. е крайният срок на който могат да бъдат подавани проектни предложения п процедура
BG14:FOP001-2.015 „Продуктивни инвестиции в аквакултурите“, Сектор
„Малки проекти“. Безвъзмездна финансова помощ от 3 000 до 48 895 лв. могат да се възползват еднолични търговци, или юридически лица регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите, развиващи дейност в сектор „ Аквакултури“. Г-жа Козовска добави, че предстои обявяване на прием за проекти по процедура BG14MFOP001-2.016 „ продуктивни инвестиции в аквакултурите“ Сектор „ Рециркулационни системи“ и „ Изграждане на нови, както и разширяване на модернизация на съществуващите аквакултурни стопанства“.Общата безвъзмездна помощ е на стойност 2 812 998, 59 лв..Безвъзмездната помощ за един проект не може да е по-малък от 30 000 лв., а максималният – не повече от 550 000 лв. Предстои да бъде отворена и Мярка 5.4 „ Преработване на продуктите от риболов и аквакултури“,за еднолични търговци и юридически лица регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите, и които са преработватели на продукти от риба и аквакултури. Безвъзмездната помощ е от 20 000 лв. до 1 000 000 лв.1 , а съфинасирането е до 50% Проекта на Индикативната годишна програма за 2021 година на ПМДР предвжида подкрепа към икономическите последствия от COVID19 към собствениците на риболовни кораби, рибари, производители на риба и аквакултури в размер на 11 млн.лв., които ще бъдат предоставени под формата на компенсации и средства за закупуване на стоки, суровини и материали, за покриване на разходи за външни услуги и персонал.На представянето на проектите и тяхното разяснение присъстваха представители на МИРГ „Шабла-Каварна –Балчик“, и заитересовани лица свързани с риболова и кандидатстването им по избраните от тях проекти