Приключи разследването на катастрофата, при която загина журналистът Милен Цветков. Трагичният инцидент стана на 19 април. Какво доказват експертизите и каква присъда може да получи дрогираният шофьор, който блъсна журналиста, в студиото на „Здравей, България” коментира адвокат Менко Менков.
„Това, което мога да кажа, като ново, след последните четири месеца от разследването са приключилите две експертизи. Едната е комплексната – автотехническа и съдебномедицинска. Тя показва, че обвиняемият се е движил със скорост около 99 км/ч. От нея става ясно още, че няма никакви признаци за опити за спиране на автомобила. Липсва обективна находка за спирачен път”, обясни защитникът.
„Интересното в психолого-психиатричната експертиза е, че в нея се казва, че обвиняемият е бил вменяем и може да отговаря за постъпките си в този момент, въпреки че е бил под влиянието на три вида наркотични вещества. Те са способствали вниманието му да бъде разконцентрирано и да допусне грешка при управлението. Но не грешка в правния смисъл на думата, а подценяване на възможностите си, след като е знаел, че е употребил тези наркотични вещества”, посочи още Менков.
Той допълни, че в началото позицията на защитата е била, че не е доказано, че обвиненият е управлявал автомобила.
„Това обаче категорично е доказано. Освен всичко друго в обясненията си той не отрича да е шофирал. Има и отпечатъци”, съобщи адвокатът.
Менков посочи, че тезата на държавното обвинение, която ще подкрепи е, че обвиняемият е извършил престъпление в условията на евентуален умисъл.
„Той е допускал причиняването на тези тежки вредоносни резултати и се е поставил сам в това положение, употребявайки тези три наркотични вещества. Шофьорът отрича употребата им, но по делото са събрани обективни данни, включително и извадки от чатове, от които става ясно, че е запознат с начина на употреба на различните видове наркотични вещества и действието им върху психиката”, информира защитникът.
„Вероятният прием на тези наркотични вещества е 12-24 часа преди произшествието. Вечерта преди инцидента е имало тържество, на което Кристиан е празнувал, а на обяд на следващият ден е започнало движението им по пътя. На същия ден вечерта става катастрофата. Обвиняемият и приятелите му са спали до обяд на този ден, но това не е довело до изчистването от дрогите“, разкри адвокатът.
Той обясни за интернет комуникация между шофьора и негови приятели, от която се установява, че обвиняемият коментира с негови познати начина на действие на различни видове наркотици.
Менков посочи, че е много трудно за доказване откъде шофьорът се е сдобил с наркотичните вещества.
„Когато липсва съдействието и волята на самия участник в този процес, няма как да се каже. Дали някой е дилър или подал еднократно – са различни понятия”, категоричен беше адвокатът.
„Обвиненият твърди, че е взимал хранителни добавки и в някоя от тях са се съдържали подобни вещества. Това е теза на защитата, която той изразява с обясненията си. Обективните находки след извършването на деянието и експертизите обаче доказват наличието на три наркотични вещества”, допълни защитникът.
Менков информира, че обвиняемият е в ареста и не е пуснат под домашен арест. Максималната присъда по обвинението, ако бъде доказано, е от 10 до 20 години лишаване от свобода, както и лишаване от право за управление на МПС завинаги.
По публикацията работи Снежина Раев