Според проучване около 1 милион деца в Европа живеят в институции

65

Над 8 милиона  деца по света живеят в подобни домове.

Проучванията показват, че около 1 милион деца в Европа живеят в институции, откъснати от семействата си, от общностите си, в условия, в които не могат да ползват основни права. Това каза Алекс Кристопулос, заместник-изпълнителен директор на фондация „Лумос“ по време на конференция, цитиран от БТВ.

Всеки, който е отрасъл в институция, по някакъв начин е увреден или физически, или емоционално, или психически, е отбелязал Кристопулос. По думите му над 8 млн. деца по света живеят в подобни домове, в институции. Това уврежда техните възможности и потенциала им в чисто човешки план, е казал още той.

Според него деинституционализацията е дълъг процес, в който България е натрупала богат опит и може да подпомага другите държави в региона.

Преди 9 години Европейската комисия, заедно с България, впрегна ресурси на регионалния фонд и на Европейския социален фонд, за да преустанови практиката на институионализация и приоритизира грижата за децата с увреждания. През последните 2 години огромен брой институции бяха затворени, децата от тях бяха изведени и настанени в центрове от семеен тип, е отчел Кристопулос. По думите му задачата е изпълнена, но тези услуги трябва да бъдат развити, укрепени, за да могат децата да живеят в семейна среда. Българското правителство има много силна визия за деинституционализацията, е заявил още Кристопулос.

Като предизвикателство пред страните в ЕС той е посочил осигуряването на адекватни грижи за децата-мигранти. Не трябва да се създават паралелни системи, а да се укрепват националните институции, за да могат да осигурят подкрепа като за местните деца, смята Кристопулос.