Млад българин създаде платформа, използвана от хиляди учени по целия свят

59

Снимка: Facebook

Хиляди учени от 60 държави по целия свят ползват платформа, създадена от млад българин.

27-годишният Александър Найденов заедно с германски учен разработва софтуера „PaperHive“ („ПейпърХайв“) без аналог в света.

В момента той живее в Берлин, завършил е „Икономика“ и „Бизнес Информатика“ в Германия. Миналата година попадна и в класацията на „Форбс“ Европа за социални предприемачи – успелите „30 под 30“, пише Vesti.bg Какво представлява платформата – вие четете някакъв научен текст, най-често на английски, но в него има неща, които не са ви ясни – вместо да губите време да търсите допълнително в интернет, влизате на сайта на платформата, където вече е качен този текст и там задавате въпроса си. Някой преди вас вече се е сблъскал със същите трудности и наготово ви обяснява това, което не разбирате.

Хората прекарват между 12 и 25 часа на седмица в четене, ако трябва да търсят и това, което не разбират, тези часове стават много повече„, разказва пред Vesti.bg Александър. По думите му платформата е малко място за среща на въпроси и отговори.

За близо година и половина откакто е създадена компанията се разраства и учени от цял свят ползват продукта й – наскоро Александър и съдружникът му д-р Андре Гаул, открили и че китайски учени обменят опит и коментари под текстове на китайски.

Андре Гаул избира Александър сред много студенти и двамата развиват идеята му Андре Гаул избира Александър сред много студенти и двамата развиват идеята му
Всичко започнало още в Техническия университет в Берлин, където д-р Гаул и Александър се срещат. Получили и грант от 150 000 евро от университетa и германското Министерство на икономиката.

В момента печелят най-вече от издателства, които плащат, за да качат текстовете си на платформата, за да улеснят потребителите в разбирането им. Второто най-голямо издателство в света също им е клиент.

Александър Найденов, или просто Алекс, преди да влезе в бизнеса с големите, се занимава с организиране на форуми за ученици и студенти с идеи, които искат да реализират свои предприемачески проекти. Той и негови приятели от чужбина и България го кръщават „Идеите – това сме ние“ и после се създава неправтелствената организация „Обединени идеи за България“. И така вече 7 години. Един от най-емоционалните им случаи е с учителка от добричко село, която се свързала с тях, за да доведе учениците си, които не са напускали селото. Всичко се зародило, защото Алекс и неговите приятели не искат да късат връзката с България, докато учели навън.

Дали са началото на много стартъпи и социални проекти и Алекс казва, че няма значение възрастта, а желанието. Много проекти позволяват да стартираш без инвестиция.

Рецептата му за успех е следната – късмет, постоянство и да не се предаваш. И да направиш късмета по-възможен като оставяш повече врати отворени и да не си казваш „Не ме кефи това“. Някой път може да изгубиш, но и да спечелиш, смята той. Седмица преди много важна конференция с важни клиенти Александър загубил способността да движи половината си лице – от стрес вероятно, но той не се предал и отишъл. Хората обаче го запомнили точно заради това.