Частните охранителни фирми ще могат вече да пазят цели населени места

53

Парламентът записа окончателно с приети на второ четене текстове от новия Закон за частната охранителна дейност кметовете да могат да сключват договори с частни фирми за охрана.

Това стана възможно след като депутатите разрешиха частната охранителна дейност за урбанизирани територии, пише Дарик.

Изисква се лиценз, който може да се издава за територията на цялата страна или на територията на отделна област.

Текстът срещна отпор от БСП, които поискаха да отпадне. Давате възможност на местната власт да изпълнява задачи на МВР като натоварвате общините и финансово, докъде сте готови да стигнете, коментира Красимир Янков.

Даваме възможност всеки кмет, ако прецени, че има нужда, да има законно основание да сключи договор за частна охранителна дейност, обясни Маноил Манев от ГЕРБ. Време е да се обединим около този закон, за да покажем грижа и за сигурността, и за бизнеса, призова той.

Частна охранителна дейност по отношение на имущество – собствено или ползвано на законно основание, може да се извършва и от търговци, които притежават лиценз или удостоверение за извършване на частна охранителна дейност. Министърът на вътрешните работи издава наредба за реда, по който лицата удостоверяват, че отговарят на изискванията на този закон.

Според Красимир Янков целта на управляващите е да бъде премахната конкуренцията в частната охранителна дейност в полза на фирмите, близки до ГЕРБ.

С други разпоредби се дава възможност на частните охранители да са въоръжени или невъоръжени като въоръжената охрана ще трябва да спазва изискванията на закона за оръжията и боеприпасите. При осъществяване на дейностите могат да бъдат използвани също физическа сила, помощни и технически средства в случаите и при условията, посочени в този закон.

Утре парламентът продължава да обсъжда и гласува на второ четене текстовете от законопроекта, внесен от Министерския съвет.