Известната планина Етна в Сицилия може да се окаже, че е гигантски гейзер, а не вулкан.
Това сочи ноебичайно голямото количество пара и други летливи вещества в изхвърляните от Етна елементи. Научната статия е публикувана в списание Earth-Science Reviews, пише БГНЕС.
„Според начина по който работи този вулкан прилича на гигантски гейзер или в някакъв смисъл на ауспух.“
В ролята на този ауспух са тясна система „лавопроводи“, през които към повърхността на Земята се вдигат милиони тонове гореща вода и газ. Ако тя се „запуши“ с относително плътна лава, то тогава изхвърлянето на газ спира и вулканът „изплюва“ твърдата тапа, а когато се прочиства, той изхвърля основно газ и пара“, пише Кармело Ферлито (Carmelo Ferlito) от университета в Катания, Италия.
Вулканът Етна е един от най-неспокойните геологически обекти на Земята – той практически изхвърля постоянно лава, пара и проявява други признаци на активност. Гърлото никога не стои на едно място. То променя постоянно местоположението си.
Според оценките на учените то се е променяло най-малко три пъти за последните 40 години и всяка година Етна изхвърля няколко десетки милиона тона лава. Друга необикновена особеност на главната планина в Сицилия е изхвърлянето в атмосферата на огромно количество прах, пара и различни летливи вещества, масата на които сега се оценява на около 7 милиона тона.