Фактът, че откриването на обновения български храм „Св. Стефан” в Истанбул се прави в период, в който България е председател на ЕС, е всъщност важно послание, което даваме на международната общност.
Това каза турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който присъства на церемонията, пише bTV.
На брега на Златния рог Желязната църква отново грее в пълния си блясък след 7 години ремонтни и реставрационни дейности на стойност над 3 милиона евро.
Истанбул, особено с тази картина, която представяме днес, още веднъж показва на целия свят, че това е център на различните религии и култури, подчерта Ердоган.
Това, че на Златния рог в Истанбул има възстановен български храм „Св. Стефан”, е прекрасно доказателство за добросъседството и разбирателството, заяви премиерът
Нашите прадеди винаги са осигурявали свобода на вероизповеданията в страните, които са завоювали. Винаги се е казвало: Вие сте свободни в своето вероизповедание и богослужението, каза турският президент.
„Реставрационната дейност беше много сложна и трудоемка. Бяха похарчени повече от 15 млн. турски лири, беше необходима много детайлна работа”, заяви Ердоган, който също благодари на екипа, извършил реставрацията.
„София и Истанбул са градове, в които действително етническата толерантност е пример за подражание”, каза българският премиер Бойко Борисов. „В София на един квадратен километър имаме християнски храм, джамия, католически храм и синагога. Всички ние живеем в мир”, изтъкна той.
„Обикновено смесените общности се ползват за натиск и за конфликти. Ние имаме редкия шанс да направим така, че българските изселници, мюсюлманите в България да са мост на приятелство и да гарантират сигурност на етническата толерантност”, заяви българкият министър-председател.
По думите му България винаги се е старала да има перфектни отношения и с християнския, и с мюсюлманския свят.