Обновената българска Желязна църква „Св. Стефан“ в Истанбул отвори врати (Снимки/Видео)

101

Истанбул е домакин на знаменателно събитие в историята на българо-турските отношения – премиерът Бойко Борисов и турският президент Реджеп Тайип Ердоган заедно откриват възстановения уникален български храм „Свети Стефан“ край брега на Златния рог в Истанбул, известен като Желязната църква.

120-годишният храм, който бе изцяло обновен след близо 7-годишна реставрация, е светиня за православните българи и най-ценен културно-исторически паметник на българската държава на турска територия, за чието опазване и възстановяване се грижи турската държава. Православният храм в квартал „Фенер“ край брега на Златния рог в Истанбул е проектиран от арменския архитект Ховсеп Азнавур. Направен е от метал, а елементите на конструкцията тежали около 500 тона.

Храмът беше затворен за богослужение поради проблеми в носещата конструкция, вследствие на корозия. В обновяването му са вложени общо около 16 млн. турски лири (приблизително 3,5 млн. евро), от които България е предоставила целево два транша за 200 000 и 190 000 евро.

От пресслужбата на турския президент съобщиха, че след церемонията, която е насрочена за 11:00 ч. местно време, ще се състои среща между Борисов и Ердоган в резиденцията на турския държавен глава. Очаква се Борисов и Ердоган да направят изявления.

Водещите турски медии излъчиха изказването на Борисов пред кореспондента на Анадолската агенция в София, в което българският премиер оценява приноса на Турция в борбата срещу тероризма. „Не можем да се борим срещу тероризма и мигрантите без Турция„, цитират турските медии Борисов.

Специална делегация пристигна заедно с Борисов от София, в която са включени външният министър Екатерина Захариева, Вежди Рашидов, представители на български институции, гости. Сред духовните лица са Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит, а също и главният мюфтия на мюсюлманите в България Мустафа Хаджи.

Първи във възстановената църква влязоха духовните отци – българският патриарх Неофит и Вселенският патриарх Вартомолей отслужиха заедно молебена по освещаването на храма. В молебена участваха и свещеникът на българските църкви в Истанбул Ангел Велков, а също и свещеникът на двете български църкви в Одрин Александър Чъкърък.

След това ще се състои и официалното откриване, в което ще участват много гости от българска и турска страна. Предвижда се да бъдат връчени отличия на личности, които са дали принос за реставрирането.

Християни и мюсюлмани рамо до рамо откриха знаменитата църква, която е символ на добросъседство и толерантност, посочват турски медии.

Изключителни мерки за сигурност са взети в Истанбул за церемонията по откриването. Часове преди началото бе спряно движението в двете посоки по крайбрежния булевард в района на „Свети Стефан“ до приключването ѝ. Ще бъде спряно движението на моторниците в залива Златния рог. Влизането на гостите става с пропуски със специални номера.

Днешният ден е голям празник за общността на българите в Истанбул, която е малка, но ревностно се грижи за българските имоти на турска територия, а също и за опазването и предаването на поколенията на изконните български традиции. По думите на председателя на общността Васил Лиязе, очакванията им са да идват много туристи – сънародници специално за посещения в реставрирания храм „Свети Стефан“.

„Вълнението ни е още по-голямо, тъй като в днешния ден за първи път имаме възможността да видим този свят Божий дом в неговия обновен вид, достигнат днес благодарение на добросъседските ни отношения и доброплодното сътрудничество между нашите страни и нашите православни църкви.“, бе част от словото на българскиятпатриарх Неофит.

Религиозната церемония бе отслужена от българския патриарх Неофит и от Вселенския патриарх Вартоломей, който поръси черквата със светена вода от вчерашния ритуал за Богоявление.“, каза премиерът на влизане в храма „Св. Стефан“.

Варненският и Великопреславски митрополит Йоан коментира събитието и го нарече „велико“:

„Животът на християнина е една нехристиянска обстановка не е толкова прост, но фактът, че ще застанат двама водачи на две държави с различни вероизповедания и ще се съберат под купола на храма, на онзи уникален храм, на онази българска светиня, която възкръсна и която не случайно е построена от нашите деди, това е едно велико събитие, което е в благодатта на Богоявление.“