Снимка: Архив
Навършва се една година от трагедията в село Хитрино, Шумен. 7 души загинаха, а 29 бяха ранени, когато товарен влак дерайлира в района на гарата в селото и избухнаха цистерни с газ пропан-бутан.
Взривната вълна засяга повече от 300 домакинства в селото – част от къщите в населеното място бяха сринати до основи, а на други бяха нанесени сериозни щети. Хитрино получи помощ от държавата, ЕС и дарения в общ размер на близо 33 млн.лв. за възстановяване, което продължава и днес. Усвоените до момента средства са близо 7,3 млн. лв.
Година след трагедията, втора зима жителите живеят сред руини, предаде Nova.
Извън камерите и след обещанията и след милионите sms-и, които всички българи пуснахме, за да помогнем за възстановяването на домовете, какво се случва година по-късно?
Разминаване в правилата за определяне на категории за получаване на помощи, гласувани от Националния обществен съвет и разпределението, което е направил местният обществен съвет в Хитрино. Това констатира внезапна проверка на омбудсмана Мая Манолова в Хитрино.
От протоколите на местния обществен съвет става ясно, че всички решения са приемани с единодушие.
Част от хората са преместени в групи, предвиждащи по-високо обезщетение. А за други местния обществен съвет е решил, че отреденото е достатъчно.
Освен парите от дарения, събрани през БЧК, държавата отпусна 5 милиона лева за строителство на нови къщи и ремонти.
Искра Урумова посети местните жители, за да провери как върви възстановяването на къщите им.
„Не могат да ни поставят прозорците, защото се страхуват, че всичко ще се срути. Поставили сме найлони. Ако засиля печката, ще се запали коминът“, разказа една от жените. Друга допълни, че по нейната къща няма нищо ремонтирано.