България разчита на ЮНЕСКО за опазване на историческото ни наследство

46

Румен Радев: България разчита на ЮНЕСКО за опазването и популяризирането на своето историческо и културно наследство.

На среща с генералния директор на Организацията Одре Азуле президентът Радев призова за хармонично развитие на науката и високите технологии в Западна и Източна Европа. Това съобщиха от прессекретариата на президента за Нова Вест.

България има огромно историческо и културно наследство и ще продължи да разчита на подкрепата на ЮНЕСКО за неговото опазване и развитие, както и за осъществяването на археологически разкопки у нас. Има още много какво да бъде открито, но за това са нужни и финансови средства. Това заяви пред журналисти президентът Румен Радев след срещата си с генералния директор на ЮНЕСКО Одре Азуле, която се проведе в централата на Организацията в Париж. Президентът добави, че по време на разговора е била обсъдена и възможността за оказването на международна подкрепа на страната ни за инкримирането на опитите за кражба на българско историческо наследство.

Румен Радев и Одре Азуле са обсъдили и перспективите за улесняване на достъпа до образование за децата в България. „ЮНЕСКО има своите пректи и трябва да работим заедно в направлението да се налагат общи европейски и световни стандарти. Това, което говорихме в подкрепа на образованието и науката, е в пълно съответствие с нашата идея за хармонично развитие на наука и високи технологии не само на Запад, но и на Изток”, заяви държавният глава.

Президентът посочи също така, че учените от балканските държави са обединени около идеята с помощ от ЦЕРН да бъде изграден международен институт за устойчиво развитие с научен център, в който да има ускорител на ядрени частици и който да обедини на едно място наука, образование и медицина. „Имаме идеен проект, по който се работи усилено. По моя инициатива бе свикана и създадена междуведомствена група по проекта с българските учени, които работят по изграждането на този център, и се надявам по време на нашето председателство на Съвета на ЕС да бъде поставен на масата, защото той наистина ще обединява балканските държави”, подчерта Румен Радев.

Държавният глава добави, че не може темата за европейската интеграция на страните от Западните Балкани да се изчерпва само със социални проекти или такива в областта на правосъдието, транспорта, инфраструктурата и дигиталнита свързаност. „Необходима е и интеграция в областа на образованието и науката и тогава ще можем да говорим за наистина всеобхватен подход към Западните Балкани”, посочи още президентът Радев пред представители на българските медии в Париж.

По-късно днес българският държавен глава ще проведе среща с генералния секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Анхел Гурия.