Учени откриха риба в Марианската падина, която живее на най-голямата известна дълбочина – 8134 м, съобщи в. „Дейли мейл“.
Рибата е прозрачно розова, без люспи. Тя е от семейство липарисови. Храни се с ракообразни, като ги всмуква с устата си.
Рибата изглежда крехка, но се справя много успешно в тази екстремна среда. Тя е върховен хищник, а храната й е изобилна.
На тази дълбочина, освен че е тъмно, налягането е толкова голямо, че може да бъде сравнено с тежестта на слон, стъпил върху човешки палец.
„Рибите от семейство липарисови са се адаптирали да живеят по-дълбоко от останалите, дори в океанските падини“ – каза д-р Томас Лънли от екипа.
Океанските падини са сред най-неблагоприятните хабитати на земята. Там налягането е 1000 пъти по-голямо, отколкото на повърхността, а температурата на водата е близо до точката на замръзване. Тъй като не прониква слънчева светлина, фотосинтезата е невъзможна.
Учените от университета на Вашингтон са уловили 37 риби от този вид на дълбочина от 6900 м до 8000 м. ДНК анализът и триизмерното им сканиране показа, че това е нов вид. Учените описаха рибата в сп. „Зоотакса“.