Гражданите подкрепят идеята за етикет „без ГМО“ на българските продукти

47

Широка гражданска подкрепа среща идеята за доброволен стандарт, който гарантира, че в продуктите няма наличие на ГМО.

75% от участниците в национално допитване искат въвеждането на подобно етикетиране „без ГМО“ на българските продукти, сочат данните от проучването за нагласите на гражданите към етикетирането на генномодифицирани продукти, извършено от „Маркет линкс“ и поръчано от сдружение „За Земята“, пише dnevnik.bg

Процентът на българите, които желаят стандартът да гарантира, че и животинските продукти са произведени без употреба на ГМО във фуражите, е почти 80%.
Изследването се публикува в момент, когато законопроект за храните влиза за окончателно гласуване в Народното събрание и в него се предвижда създаването на правила за етикетиране на продукти „Без ГМО“.

Първоначалният вариант на законопроекта указва, че този стандарт се урежда с наредба на Министерството на земеделието и храните.

Впоследствие той се изменя и не включва създаването на национален стандарт за продукти „Без ГМО“, който да обхваща цялата верига от фермер до потребител. Вместо това се предвиждат добри производствени практики, които да се разработят от браншови организации и съюзи и да се одобрят от министъра на земеделието.

След становище на коалиция „България – зона, свободна от ГМО“ законопроектът отново е изменен и приет на първо четене, но без да се спази основното искане на организациите – регулирането на доброволния за бизнеса стандарт „Без ГМО“ да бъде с наредба, изготвена с широко обществено участие, обясняват от „За Земята“.

Според организациите е избран неработещ модел, който поставя под риск добрата инициатива. Предлаганата в законопроекта регулация за продукти „Без ГМО“ е неясна и в нея не се посочва изрично създаването на национален стандарт, смятат те и искат стандартът да бъде уреден с нормативен акт – наредба, при участието на всички заинтересовани страни: браншови, природозащитни организации, организации за защита на потребителите.