Милиони, изложени на риск от смъртоносна чума. Внимавайте кои места посещавате (Снимки/Видео)

88

Във връзка с писмо на Министерство на здравеопазването от 07.11.2017г. и по данни на Световната здравна организация за периода от 23.08.2017г. – до 27.10.2017г. на остров Мадагаскар са регистрирани 1365 случая на чума (от тях 106 починали).

Източник на заразата са различни видове диви гризачи, като тя се предава основно по трансмисивен път с преносител бълхите и причинител Yersinia pestis (чумна бактерия), съобщава РЗИ-Варна.

При 915 от заболелите на остров Мадагаскар се касае за пневмонична форма на заболяването, което сочи, че предаването чрез дихателни пръски и капки е основен механизъм за разпространение на чумата в Мадагаскар извън ендемичните селски райони.

Снимка: AFP

Най-засегнати от пневмонична чума са градските райони, вкл. и столицата на Мадагаскар – Антананариво (там са регистрирани 41% от всички случаи) и пристанищния град Туамасина. Предаването на пневмонична чума чрез заразени пръски става при близък контакт на разстояние по-малко от два метра. Инкубационният период на заболяването е между 1 и 7 дни.

Снимка: AFP

Симптомите по време на престоя или до една седмица след завръщането от Мадагаскар са: внезапно втрисане, увеличени и болезнени лимфни възли, кашлица, кръвохрачене и затруднено дишане, повръщане, гадене и бързо влошаване на общото състояние.

Снимка: AFP
Снимка: AFP

Създадени са девет центъра за лечение на чума в Мадагаскар, провеждат се и информационни кампании за начините на разпространение на заболяването и необходимите предпазни мерки. Въведен е скрининг на международното летище в столицата, както и санитарен контрол на входовете и изходите на засегнатите градове.

Основни съвети към пътуващите:
– спазване на добра лична хигиена (миене на ръце, използване на сапуни или алкохолни
разтвори за дезинфекция);
– използване на репеленти с цел избягване ухапването от бълхи;
– избягване на контакт с гризачи (болни или мъртви);
– избягване на близък контакт с лица, които имат горепосочените симптоми и може да са
болни от чума;
– избягване на пренаселени места, където са регистрирани случаи на пневмонична чума;
– незабавно търсене на медицинска помощ за назначаване на антибиотична профилактика
и наблюдение след близък контакт с лице, болно от чума или след ухапване от бълхи и контакт с
телесни течности на заразени гризачи;
– незабавно търсене на медицинска помощ при появата на описаните симптоми по време
на престоя или до 1 седмица след завръщане от Мадагаскар.