Очевидно пушенето е един от най-смъртоносните навици на човека. Съществуват обаче и други рискови фактори, които се разпространяват с почти същата скорост и които основно произтичат от уседналия начин на живот на хората.
Представяме ви петте водещи за момента.
Самотата: Нарастването на ролята на социалните медии и намаляването на личния контакт лице в лице с други хора превръща самотата в разпространена епидемия, която засяга целия свят, пише Obekti.bg, позовавайки се на Science Alert
И тя може да бъде смъртоносна. Самотата намалява продължителността на живота с еквивалента на пушенето на 15 цигари на ден.
Седене. Седенето по цял ден увеличава риска от развиването на различни ракови заболявания.
Колко вредно е наистина? Можете да прочетете повече по темата тук.
Безсъние: Безсънието увеличава риска от инсулт и инфаркт по сходен начин с тютюнопушенето, убеден е проф. Валери Гафаров от Световната здравна организация.
Солариуми. Изкуственият тен може да изглежда като полезна слънчева баня, но съвсем не е такъв. Той е потенциално по-опасен от пушенето, тъй като е свързан с причиняването на редица кожни ракови заболявания.
През 2014 г. изследване, публикувано в JAMA, открива, че солариумите водят по-често до рак на кожата, отколкото пушенето – до рак на белия дроб.
Нездравословното хранене. Множество изследвания доказват, че захарните и обработени храни, богати на наситени мазнини, ни излагат на доста потенциално фатални заболявания – почти толкова (ако не и повече), колкото и пушенето.
През 2016 г. учени, проучващи рискът от смърт при хора, които се хранят нездравословно, заключват, че той е много по-висок от пиенето на алкохол, приемането на наркотици, правенето на незащитен секс и пушенето, взети заедно!