Министърът на здравеопазването: Задълженията на болниците са над 500 млн. лева

Не пропускайте

Министърът на здравеопазването Николай Петров съобщи, че дълговете на болниците към момента са в размер на повече от 500 млн. лева, като 4-5 от лечебните заведения са в особено лошо състояние.

Като най-проблемни той посочи, пред бТВ, болници в Бургас, Стара Загора, Видин и Враца.

Именно последната попадна в новините през последните дни, след като лекари, медсестри и граждани излязоха на протести в северозападния град с призив да не се стига до затваряне на лечебното заведение.

Такъв вариант не се предвижда. Търсим решение, включително имахме среща с кметовете, областните управители, почти ежедневно с директора на болницата.

Ръководството на МЗ решихме да отпуснем средства, но ще трябва да се поеме на ръчно управление тази болница, както направихме с Ловеч”, каза министърът.

Проф. Петров посочи няколко причини, поради които болниците задлъжняват извън злоупотребите, които в последно време са били намалени.

Това са лечебните заведения нямат право да връщат пациенти, а надлимитната дейност не се плаща, не е малък броят на неосигурените, стойността на клиничните пътеки не е променяна от 2006 г. („Ако средната заплата тогава е била 600 лв., сега е 8-900 лв., но приходът е същият”). Така в крайна сметка не остават пари за нищо.

Проверка след смъртта на пациент: Има нарушения в две болници и в Спешната помощ
Образувани са административнонаказателни производства

Като друго от „най-деликатните места в здравеопазването” министърът посочи спешната помощ: „Системата е претоварена, обслужва страшно много пациенти, страшно много обаждания, включително и такива, които не са от спешен характер.

Все още не са кой знае какви заплатите им, средата, апаратурата и транспортните средства – всичко това е зле. Не е достатъчен броят на екипите”.

Петров изрази надежда, че с подобряване на средата и вдигане на заплатите работата в „Спешна помощ” ще стане по-атрактивна.

Във връзка с починалия между няколко болници мъж в София той сподели, че се е почувствал неприятно от писмото на вдовицата на Спас Добрев и е поел пред нея ангажимента за коректна проверка, санкции и мерки с цел това да не се повтори.

Във връзка с уволнения екип на „Пирогов”, проф. Петров каза, че като директор на ВМА за подобна ситуация се е разделял със свои подчинени даже без да е имало официална жалба.

По отношение на бумащината в здравеопазването, той анонсира, че през първото полугодие на следващата година у нас може да започне да действа здравната карта.

Тя ще представлява пластика, чрез която джипита, специалисти и фармацевти ще имат достъп до информация за всеки пациент – напр. в аптеката веднага ще става ясно какъв медикамент е изписан. Картата ще е безплатна.

- Реклама -spot_img

Тежка катастрофа между Карнобат и Айтос с две жертви

Много тежък пътен инцидент е станал преди минути на натовареното трасе между Карнобат и Айтос. Според първоначална информация от Flagman.bg катастрофата е с фатален...

Американските самолети напускат София до края на месеца

Премиерът Румен Радев официално обяви на последното редовно заседание на Министерския съвет, че американските самолети цистерни, базирани на гражданското летище в София, ще напуснат...

КЗК отмени поръчката за Националната детска болница, строежът се забавя

Изграждането на Националната детска болница отново се забавя, след като членовете на Обществения съвет за проекта обявиха на пресконференция, че има нови пречки пред...

РУ-Търговище санкционира 19-годишен шофьор за дрифт в Алваново

Служители на Районното управление в Търговище установиха водач, за когото е подаден сигнал за опасни маневри тип „дрифт“. Случаят е станал в центъра на...

Дигитализацията намали с над 98% грешките при рецептите на НЗОК

Внедряването на системата за автоматично отчитане на рецепти и онлайн контрол в реално време е довело до намаляване на грешките при отпускането на лекарства,...
- Реклама -

Последни новини