Директорът на Националния исторически музей съобщи, че иска наследникът на поста да е човек от музея.
Вече не съм млад, а само красив и умен, искам наследникът ми на поста директор на НИМ да е човек от музея. Това каза пред Агенция „Фокус“ проф. Божидар Димитров по повод своето пенсиониране.
„Стоях доколкото мога. Трябваше да се пенсионирам още преди 5 години, но не го направих, тъй като бях убеден, че наследникът ми няма да го опази. Важно е музеят да бъде опазен и развиван по същия начин.
Силите ми отслабват, 72 години са си 72 години. Наистина по телевизията и на портрети изглеждам млад, красив и умен, но всъщност съм само красив и умен. През декември навършвам 72 години и би трябвало малко да седна да си почина, за да не умра на поста си.
Няма да бъде красиво“, коментира проф. Димитров. Той поясни, че се уморявам лесно и поради тази причина след разговори с министъра са стигнали до заключението, че ще е хубаво да се пенсионира, но да бъде назначен за директор човек от музея, който поне ще познава работата.
„Носят се слухове, че всичко това е една уйдурма, за да се осигури служебна победа на другия кандидат при обявения в началото на годината конкурс – проф. Вера Бонева. Даже не знам дали е стъпвала в музея. Тя не е музеен работник, тя идва от Библиотекарския институт.
Това е все едно да назначат Вас или мен за директор на Атомната централа. Ще я съсипем за нула време. Бих искал човекът, който ще ме наследи да е човек от музея, някой от началниците на отделите, който отчасти познава работата.
С другата част ще се запознае и ще му помагам. Така нещата ще тръгнат надявам се в правилната посока“, допълни проф. Димитров. На въпрос какво би посъветвал своя наследник, проф.
Димитров отговори, че би искал той да продължи тази линия по всички направления, която се е оказала много успешна и е позволила музеят да стане едно изключително уважавано учреждение – истински стълб на националната идентичност.
„Той по принцип трябва да пази паметта на България заедно с Националната библиотека и Държавния архив. Те са института за национална памет“, посочи проф. Димитров.