България и Румъния споделят обща цел за усъвършенстване и разширяване на енергийната и транспортна инфраструктура, която свързва двете държави и ще работят за изграждането на нови мостове и фериботни връзки през река Дунав, които да насърчат контактите между хората и бизнеса. Това беше общата позиция на президентите Румен Радев и Клаус Йоханис, които разговаряха днес в Букурещ. Българският държавен глава е на официално посещение в Румъния.
Увеличаването на двустранния стокообмен, който достига 3.9 млрд. евро през 2016 г. и на туризма, са ясен знак за възходящата тенденция в двустранните отношения, беше посочено на срещата. Утре президентите на България и Румъния ще открият в Букурещ Румънско-български бизнес форум, по време на който ще бъдат обсъдени перспективите за последващо развитие на инвестиционното сътрудничество.
Румен Радев и Клаус Йоханис потвърдиха стремежа на България и Румъния да задълбочат своето партньорство в рамките на ЕС. Двете държави споделят общи позиции по редица теми от европейския дневен ред и ще си сътрудничат за успешното провеждане на своите председателства на Съвета на ЕС – България през 2018 г. и на Румъния през 2019 г.
Обща беше позицията, че и България, и Румъния са изпълнили още от 2011 г. всички критерии за членство в Шенгенското пространство и това трябва да бъде признато от всички държави-членки.
По време на срещата беше откроено и доброто двустранно сътрудничество в сферата на сигурността. „Съвместните усилия, които полагат България и Румъния в борбата с нелегалната миграция и охраната на външните граници на ЕС, борбата с глобалния тероризъм и участието в редица учения на нашите Въоръжени сили, са ясен пример за общия ни принос за повишаването на сигурността и стабилността на Балканите”, посочи президентът Румен Радев.
Българският държавен глава заяви също така, че за повишаването на енергийната сигурност на страната ни е важно интерконекторът, свързващ газопреносните мрежи на България и Румъния, да бъде реверсивен и да позволява пренос на природен газ и в двете посоки. „Тази междусистемна връзка е част от бъдещия енергиен коридор по оста Север-Юг. Това ще гарантира много по-голяма свобода на взимане на решения, по-голяма сигурност и най-важното – ниски цени“, каза още Румен Радев.
В отговор на журналистически въпрос след края на срещата, за това кои елементи от борбата с корупцията на румънския модел биха били приложими у нас, държавният глава заяви, че този модел е доказал своята ефективност на практика, както с издадените осъдителни присъди за корупция, така и с възстановените за държавата средства. „Най-важното е че Румъния е успяла да създаде единен орган с ясни функции за борбата с корупцията по високите етажи на властта“, посочи българският президент. Румен Радев добави, че всяка държава има своите специфични особености и ние не можем да копираме директно даден модел, защото структурата на съдебната система в Румъния е различна от нашата. „Но ние трябва да вземем тези водещи принципи, които да направят така, че значително да се снижи нивото на корупция в България. Имам подкрепата на президента Йоханис и ще продължим да обменяме опит в тази важна сфера”, коментира още Румен Радев.
Помолен да коментира двустранното сътрудничество с Румъния в сферата на отбраната, президентът беше категоричен, че когато държавата ни се стреми към привличането на инвестиции, по-висок икономически ръст и по-добър стандарт на живот, трябва да гарантира и по-добра сигурност и увереност на своите граждани като член на НАТО. В отговор на журналистически въпрос, че България може да се ориентира към покупката на изтребител, който не е в производство, президентът подчерта, че „това не са кренвирши, за да бъдат ей така произведени, те се произвеждат по поръчка”. Трябва да се прави и разлика между новопроизведени самолети и такива, произведени преди повече от 30 години, добави още президентът Румен Радев.
В Букурещ държавният глава положи цветя на паметниците на Васил Левски и Христо Ботев.
В рамките на посещението си президентът Радев ще проведе срещи с председателя на Сената г-н Калин Попеску-Търичану, както и с председателя на Камарата на депутатите г-н Ливиу Драгня.
По време на визитата си в Букурещ българският президент е придружаван от зам.-министъра на външните работи Емилия Кралева.