Здравният министър: Трябва да поучим от модела на управление на частните болници

16

За дългове на болниците говорим само при общински и при държавни лечебни заведения, но не и при частни, което значи, че трябва да се поучим от техния добър и ефективен модел на управление. Мнението изрази пред народните представители здравният министър проф. Николай Петров. От друга страна, не може да има пълна свобода по отношение на дейностите, които болниците извършват над лимитите, поставени им от здравната каса, смята той, цитиран от Дарик.

„Проблемите в системата са на тактическо ниво – формула на разпределение на средствата от НЗОК. Това са нашите пари и на всички ни е ясно, че те не са достатъчни да задоволят всички потребности на 343-те болнични заведения в страната. Какво може да се направи в тази посока? Може да се постигне обективност и прозрачност по отношение на така наречените надлимитни дейности. Не може да има тотална и пълна свобода“, каза проф. Петров.

По отношение на мениджмънта на болниците той изтъкна, че прави впечатление, че говорим за дългове само на общински, държавни, университетски болници, но не и на частни. „Какво означава това? Че моделът на управление при частните болници е добър и ефективен. Значи трябва да се поучим от този модел“, каза министърът.

Той посочи, че това може да бъде постигнато не със стратегия за управление на лечебните заведения, но „с контрол, контрол и пак контрол, публичност на всеки изразходен лев“.

„Ако имаме вашата подкрепа и необходимия минимум от време, ние ще отчетем резултат, повярвайте ми, и тогава ще вляза в детайли защо е на първо място по просрочени задължения университетската болница в Стара Загора, защо е шампион по задължения университетската болница в Пловдив, как, по колко и защо е в такава критична ситуация болницата в Ловеч“, каза проф. Петров.

Той обеща, че тогава ще се говорим с дати, цифри и имена, защото той е за публичност и прозрачност в управлението.