Тялото на синия кит е с дължина на авиолайнер. Сърцето му е с размер на автомобил, а език тежи колкото цял слон. Учени от Чикагския университет най-накрая успяха да разберат защо този морски бозайник е толкова голям.
На широчина китът достига над 10 м. Вероятно този гигански параметър е възникнал при китовете още 2-3 млн. години назад и е обусловен от промените в разпределението на храната в океана.
Първоначално тези гиганти не са били толкова големи, в сравнение с другите обитатели на океана. Те са заемали 10-о място по дължина.
Учените са изследвали 63 вкаменели черепа на загинали китове. Също така 13 черепа на видове, които срещаме днес. След това данните са заредени в компютърна програма, където е започнало моделиране. Така учените са проследили развитието на гигантизма, пише The Guardian.
Всяка година Арктика позеленява, покривайки се с мъх, поради глобалното затопляне на климата. Учените не изключват, че скованият в лед континент ще доведе бързо до промени в ландшафта на целия регион.
Установено е, че сегашните внушителни размери на китовете са започнали да се „развиват“ независимо по линия на няколко клона на генеалогичното дърво.
С времето дори едрите китове са станали по-големи. Сега и най-малките са с изумителни размери, сравнено с техните предшественици.
По-нататъшният анализ показал, че китовете постепенно са се „разширили“ в рамките на 30 млн. години. Преди 450 г. са се случили постепенни „скокове“.
Вероятно те са провокирани от промяна в океанските течения, благодарение на което Северното полукълбо сега е така хладно.
Преди 3 млн. г. това е провокирало образуването на плътни източници на храна, което е довело до еволюцията на гигантските китове.
Колкото по-голяма е вашата уста, толкова повече можете да глътнете и да не изразходвате в същото време повече енергия, обясняват учените.
Гигантизмът също така помага, когато се налага да се плува към нов източник на храна.
Откритието кара учените да се опасяват за съдбата на китовете в светлината на последните данни за глобалното затопляне, което вече е оказало влияние върху положението на гигантските бозайници в световния океан.
Източник: profit.bg