Началото на кампания за изграждането на първата по рода си национална педиатрична болница бе дадено днес, в Деня на детето, пише Offnews.bg
Автор на идеята е Асоциация „Родители“, а в инициативния комитет са граждани, неправителствени организации, лекари и общественици.
Организаторите на кампанията посочват, че България е единствената страна в Европа, където няма специализирана обединена болница за лечение на деца, а специалистите са разпръснати в педиатрични отделения в над 14 лечебни заведения. В резултат на това малките пациенти и семействата им често са принудени са обикалят от болница на болница за по-комплексно лечение и многократно да чуват, че „не са за тук“.
Проекта носи името „Детски здравен парк“. Апел за създаването му бе изпратен до президента, министър-председателя, председателя на Народното събрание и министъра на здравеопазването.
При представянето на инициативата в БТА присъстваше и проф. Владимир Пилософ като председател на Българската педиатрична асоциация.
Огранизаторите на инициативата припомнят, че идеята за построяването многопрофилна университетска педиатрична болница съществува отдавна. През 1978 г. е направена първата копка на територията на Александровска болница.
Издигнат е частично корпус, който в момента е изоставен. Проучванията показват, че в настоящия момент този начален строеж е неизползваем. През 1988-1989 г. е изготвен план за трансформиране на бившата профсъюзна школа на Горнобански път в педиатрична болница.
След начална реконструкция и изразходвани средства проектът е изоставен. През 2002-2003 г. възниква идеята за изграждането на т. нар. „Царска болница”. Още в началото поради липса на съгласие между политическите партии проектът е прекратен.