Тази сутрин президентът Румен Радев ще разговаря на четири очи с папа Франциск. По-късно ще има и разширена аудиенция за българската делегация, пише BTV.
При светия отец ще влязат президентът, съпругата му – Десислава Генчева, тримата министри – Екатерина Захариева, Красимир Каракачанов и Боил Банов, както и директорът на Националната библиотека – доц. Красимира Александрова, и ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков.
Президентът носи на папата икона на Св.Св. Кирил и Методий, специално изографисана за повода, мускалче с розово масло и теологическа книга. Държавният глава ще поднесе венци на паметника на светите братя Кирил и Методий и на паметника на Иван Вазов в Рим.
В програмата по традиция е включено посещение на базиликата Сан Клементе и гроба на Св.Кирил и базиликата Санта Мария Маджоре където през девети век папа Адриан II благославя българската азбука.
Българската делегация ще посети и храма Св. Павел ала Регола, предоставен на православната църковна община в Рим. Църквата е с огромно значение , защото е изградена около дома на апостол Павел.
По думите на посланика ни във Ватикана папа Адриан Втори се е застъпил за каузата на Солунските братя, за да не изпусне българите, а оттам и славяните. България по това време е трета сила в света между Римската империя и Византия. Вероятно затова папа Адриан Втори е взел мъдрото решение да освети техните книги на български език и до голяма степен на това дължим факта, че писмеността ни се е запазила. Иначе тя е могла да загине като други писмености, които са създавани на някои от славянските езици.
Всяка година по традиция веднага след българската делегация на аудиенция влиза и македонската. Същото се случва и с молебена на гроба на свети Кирил Философ в Рим.
Тържественото отбелязване на датата се превръща в надпревара за западните ни съседи. Тази година обаче надпреварата ескалира с изявлението на руския президент Владимир Путин, че славянската писменост е дошла в Русия от македонските земи.