Ниски лихви съживиха имотния пазар

33

Комбинацията от ниски лихви по депозитите, изгодни ипотечни заеми, икономическо оживление и не на последно място тенденцията за миграция към по-големите градове в търсене на работа, пише „24 часа“.

Това са основните причини, които направиха 2016 г. много печеливша за имотния пазар. Очакванията са този успех да се повтори и през тази година.

Сделки за поне 500 млн. евро направиха този пазар един от най-оживените през миналата година.

Броят им надхвърли 100 000, или

2/3 от този за

2012-а -година

на имотния бум

Собствениците на атрактивни имоти в София могат да са доволни от ръста на цените им – 12% срещу 6% за 2015 г. спрямо 2014 г.

Така те вече се движат в диапазона 900-1550 евро на кв. м.

Средната цена за най-търсения тип жилище – апартамент с две спални, достига до

175 хил. евро,

а на къщите до

360 хил.евро

през първите два месеца на тази година.

Профилът на типичния купувач не се е променил – той е семеен, с едно или повече деца,

мениджър или

със собствен

бизнес

Логично има ръст на продажбите, ако се съди по данните на Агенцията по вписванията – с 8,6% на годишна база.

Продължава да расте и броят на покупките с ипотека – той се е увеличил с 23,6% за една година. Само за последното тримесечие на 2016 г. ръстът на продажбите в София е с 11,8%, а на ипотеките – с 25,4%. Търсенето остава високо и за първите месеци на 2017 г.

Извън столицата тенденцията е за леко забавяне, като според данните в началото на тази година се отчита

спад в

продажбите

само с 0,75%

При ипотеките обаче се запазва ръст от 1,6 %. Статистиката се отнася за всички имоти – от търговски, офис и промишлени сгради до земя. Най-голям дял традиционно се пада на продажбите на къщи и апартаменти.

Освен добрия пазар на жилища в София през последното тримесечие на 2016 г. още няколко големи града са отчели значителен ръст на сделките на годишна база.

По данни на Агенцията по вписванията търсенето и предлагането са били големи във Варна, където повишението в броя покупко-продажби е с почти 32%.

Пловдив също продължава тенденцията на растеж, но по-умерен – с 8,75%. Следват Бургас и Русе със съответно почти 5 и 4% ръст.

В по-големите градове, извън София, броят на сделките е между 1000 и 1500 за октомври – декември. Такива са данните за Ямбол, Пазарджик, Стара Загора, Сливен, Казанлък и Велико Търново.

Най-малко

сделки –

между 30 и 50,

за последното тримесечие на м.г. са сключени в градчета като Трън, Ивайловград, Малко Търново, Златоград, Ардино.

Ако през втората половина на 2014 и началото на 2015 г. напрежението в банковия сектор даде тласък на пазара на имоти заради желанието на хората за по-сигурно вложение, то от средата на 2015 г. на пазара най-напред се

завърнаха

купувачите,

които изчакваха

стабилизиране на цените. След това интерес към покупка на жилище започнаха да проявяват и хората, които или не са искали да пазаруват с кредити, или са получили отказ от банките в предишните години.

Другата солидна група купувачи, които оживяват пазара, са инвеститорите –

хора със

свободни пари,

които твърдо са решили да не ги държат в банка, заради ниската доходност. Те обикновено избират по-малки жилища на ключови места, които

лесно се

отдават

под наем

Покупките на “зелено”, т.е. на жилища в строеж, ще са актуални и тази година. През миналата те бяха 1/4 от всички сключени сделки, отчитат повечето агенции.

В София на най-голям интерес се радват кварталите по цялата южна дъга – от “Младост” до “Овча купел”, в т.ч. и към

затворени

комплекси

близо до Витоша

Интересни за купувачите остават и кварталите ”Банишора”, “Дианабад”, “Кръстова вада”, “Витоша”, “Изток”, както и всички райони със съществуващи или строящи се линии на метрото.

Повечето брокери очакват през тази година търсенето на висок клас имоти в затворени комплекси да расте.

Ако през 2010 г. тези жилища са били 4 000, през 2016 г. те вече са над 7000. В строителство са 17 проекта с общо 1650 жилища. От тях 10 с около 1000 жилища ще бъдат завършени до края на тази година.

Миналата 2016 г. бе добра и за инвестиционните сделки с бизнес имоти- обемът сделки на този пазарен сегмент е бил за над 250 млн.евро.

Трите най-големи, които формират 36% от целия обем, са продажбата на Sofia Airport Center, логистичната база на СОМАТ и на Стоков базар “Илиянци”.

Експертите отчитат интересна тенденция, която очакват да продължи и тази година-сделките с

хотели изместват

от първата

позиция офисите

“Рокадата” в челните позиции е станала между двете тримесечия през първата половина на 2016 г., когато офисите слизат от 50% пазарен дял до 18%.

Втората голяма новина от този сегмент е водещата роля за българските купувачи – те са били 75% от всички. Завръща се и интересът към индустриални и логистични имоти.

Очертава се и стабилно нарастване на дела на инвеститорите в недвижими имоти през последните години- от 65% през 2015 г. до 84% през 2016 г.