Александър надви Георги, а Викториите са повече от Мариите. Това в едно изречение е статистиката за предпочитаните имена на новородените българи през 2016 г.
До 2015 г. Георги беше най-често избираното за момчетата име, но миналата то отстъпи на Александър. На трето място остава името Мартин, писа Бтв.
При момичетата Виктория продължава да води първенството, въпреки че броят на новородените момичета с това име намалява в сравнение с 2015 г. Третото място през 2016 г. е за името Никол.
Броят на децата с двойно име намалява от 1174 през 2007 г. на 831 през 2016 г. Най-популярните двойни имена миналата година са били Кристиан-Александър и Анна-Мария.
Увеличава се обаче броят на новородените с имена на ханове и царе от времето на Първата и Втората българска държава, напр. Аспарух, Тервел, Симеон, Самуил, Калоян.
Най-разпространените мюсюлмански имена при момчетата през 2016 г. са Емир и Мерт, а при момичетата – Елиф и Мелек.
Като цяло, макар броят им да намалява в сравнение с предходната година, най-разпространени сред мъжете продължават да са имената Георги – носят го 166 хил. души, Иван – 158 хил. и Димитър – 123 хил.
Следват Николай – 94 хил., Петър – 74 хил., Христо – 60 хил., както и Александър, Стефан и Йордан – по над 50 хиляди.
Най-често срещаните мъжки мюсюлмански имена са Мехмед – 15 хил., Ахмед – 13 хил., и Мустафа – 12 хил.
При жените най-често срещаното име продължава да е Мария. Така се казват 116 хил. дами. Следват Иванка – 60 хил., Елена – 53 хил., и Йорданка – 39 хил., Пенка – 32 хил., Даниела – 30 хил., Росица, Десислава, Петя, Гергана и др.
Най-често срещаните мюсюлмански имена при жените са Фатме – 17 хил., Айше – 15 хил., и Емине – 9 хил.
Януари е характерен и с многото имени дни – в началото на месеца са Ивановден и Богоявление (Йордановден), а по-късно идват Антоновден и Атанасовден. Макар Георгиевците да са повече, най-много именици сред мъжете има точно на Ивановден (заради повечето вариации в името), а сред жените – на Цветница.