Леденото хоро в Калофер потегля към ЮНЕСКО

43

Според кмета на града традицията отговаря на изискванията на Световната организация за културно наследство
Прочутото мъжко хоро в Калофер ще кандидатства за списъка на културно наследство на ЮНЕСКО.

Според кмета на града Румен Стоянов ритуалът отговаря на изискванията на Световната организация за културно наследство, съобщава „24 часа“. Ако инициативата пожъне успех, обичаят ще се популяризира по целия свят.

„На Богоявление чакаме отново хиляди да се съберат край ледената река, а местни мъже, пременени в народни носии, да нагазят в нея и да извият няколко ката хоро. Молим обаче външните посетители да не опорочават ритуала, който е от столетия“, настоява кметът на Калофер.

„Виждал съм на летището в София реклама с нашето мъжко хоро и на нея пише: „Това е България“, гордее се Стоянов. Категоричен е, че по никакъв начин няма да се правят нововъведения в ритуала, защото най-важно било да се запази автентичният му вид.

Кметът настоява гостите да изчакат първо в реката да влязат местните и едва след тях да се включат останалите.

По думите на Стоянов всички къщи за гости и хотелчета в Калофер са запазени за нощта срещу 6-и януари. Резервации били направени още от лятото. Той припомни, че рекордът е бил 15 000 души, когато Богоявление се случило в неделен ден.

Всяка година на големия празник Богоявление или Йордановден стотици мъже се включват традиционно в леденото хоро в река Тунджа. Това е третият по значимост празник в църковния календар. На този ден Христос е покръстен във водите на река Йордан.