Почитателите на червеното вино добре познават главоболието от махмурлука на следващия ден. Сега вече стана ясно защо то е толкова силно, съобщи в. „Дейли мейл“.
Досега за главоболието бяха обвинявани предимно сулфитите. Те обаче се оказаха невинни, макар и понякога да причиняват астма. Трите основни виновника за виненото главоболие вече са танините, хистамините и захарта.
Танините са антиоксиданти, които се съдържат естествено в люспите, семките и чепките на гроздето. Те причиняват и изсъхването на устата след голяма глътка. Танините не причиняват главоболие на някои хора, но други са по-чувствителни. В коя категория попадате, можете да установите с черен чай, запарен по-дълго от нормалното, например 10 минути. Ако след това имате главоболие, ще пострадате и от червено вино.
Д-р Сиймур Дайъмънд препоръчва преди началото на винената сесия, човек да изпие две чаши кафе. Кофеинът свива кръвоносните съдове и това намалява ефекта от виното.
Друг виновник за главоболието от виното е захарта. При смесване на алкохол и захар, тялото има нужда от много вода, за да ги обработи. Така че, ако човек се обезводни, главоболието е гарантирано. Затова за всяка чаша вино човек трябва да изпива и чаша вода.
Третият виновник са хистамините – химикали, освобождавани при алергична реакция. Те причиняват хрема, сухота в очите или главоболие. Някои отлежали храни и напитки, като вината, могат да предизвикат освобождаване на хистамини и подобни на алергия симптоми.
Червените вина обикновено съдържат повече хистамин от белите и шампанското. Против реакцията срещу хистамините помага противоалергично лекарство.
Най-важният съвет срещу виненото главоболие е човек да пие разумно и да избира внимателно какво пие. Сухите вина по-рядко предизвикват главоболие от десертните. Добре е човек да пие и по-бавно, а при непоносимост към танин да заложи на бялото вино.
Източник: БТА