15.7 C
София

Петте години на война в Сирия в цифри

Не пропускайте

В понеделник – 14 март, в Женева започват преговори за намиране на изход от сирийската война, отнела живота на стотици хиляди хора и принудила милиони да напуснат домовете си. По пози повод агенция ДПА представя войната в Сирия в цифри:

22,4 милиона – сирийското население преди началото на войната преди пет години.

50% – делът на населението, което избяга от Сирия или трябваше да се премести от едно на друго място в пределите на страната заради войната. Така Сирия се превърна в най-голямата бежанска криза в света.

6,6 милиона – броят на вътрешно разселените хора заради войната.

4,8 милиона – броят на бежанците от Сирия, намиращи се в Египет, Ирак, Йордания, Ливан, Турция и северноафриканските страни. Повече от половината от тях са под 18 години.

898 000 – броят на сирийците, кандидатствали за убежище в 37 страни в Европа в периода април 2011 г. – декември 2015 г.

191 000 – броят на убитите във войната в Сирия от началото й през март 2011 г. до август 2014 г. Тогава инспекторите на ООН по човешките права престанаха да водят подобна статистика, тъй като изгубиха своите източници в Сирия заради водените боеве. Последващите данни, изнесени от ООН са само груби и приблизителни равносметки. През август 2015 г. ООН оцени броят на загиналите във войната в Сирия на 250 000 души.

271 000 – броят на загиналите във войната според сирийския Център за наблюдение на човешките права.

123 000 – броят на убитите цивилни според сирийския Център за наблюдение на човешките права

13 600 – броят на убитите деца според сирийския Център за наблюдение на човешките права.

470 000 – броят на убитите в сирийската война според друга организация – сирийски Център за политически изследвания.

480 000 – броят на сирийците, живеещи в райони обсадени от правителствени или проправителствени сили, от опозиционни бойци или от екстремисти от групировката Ислямска държава. Данните са на ООН. Според холандско-американска организация, нарекла се „Наблюдение на обсадите“ броят на хората в Сирия, живеещи под обсада, е 1 млн. души.

58% – делът на болниците в Сирия, които бяха закрити или работят частично заради войната.

55% – делът на здравните работници, които вече не са на разположение в Сирия, съпоставимо с данните отпреди войната.

2,1 милиона – броят на децата, които не ходят на училище в Сирия заради войната.

Обама се гордее с решението си да не бомбардира Сирия през 2013 г.

12 – броят на чуждите страни, които са замесени в нанасянето на въздушни удари в Сирия, а именно САЩ, Австралия, Бахрейн, Канада, Йордания, Саудитска Арабия, Турция, ОАЕ, Франция, Великобритания, Русия и Израел.

1,25 млн. тона – храната, доставена от ООН и от хуманитарни агенции на хората в Сирия, през последните пет години.

65 000 тона и 1,3 млрд. долара – храната и ваучерите за храна за сирийските бежанци, живеещи в държави от региона.

6 млрд. долара – парите за хуманитарна помощ за Сирия и за близкоизточните страни, подслонили сирийски бежанци, обещани от донори на международната конференция за Сирия, състояла се в Лондон през февруари.

9 млрд. долара – сумата, която са си набелязали като бъдеща цел участниците в лондонската конференция за Сирия.

11 – броят на докладите, изготвени от специалисти по човешките права към ООН, в които се съдържат доказателства за престъпления срещу човечеството и военни престъпления в Сирия. Съветът за сигурност на ООН предстои да задейства процедура в Международния наказателен съд в Хага за извършени престъпления в Сирия.

Източник: БТА

- Реклама -spot_img

За какво стига кредит до 5000 лв.

Личното ни възприемане на стойността на парите е нещо много специфично. Според средата, в която се намираме, според условията, в които живеем, една и...

ГРАЖДАНСКО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТСКА РЕПУБЛИКА вече и във Видин

Днес се проведе пресконференция на Гражданския съвет на ГРАЖДАНСКО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТСКА РЕПУБЛИКА за област Видин. Събитието бе част от националната обиколка на движението,...

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се насладите на всичко, което тази уникална държава предлага, трябва...

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

0
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции за създаване на перфектно място, което да ви носи...

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури, като продажба, наследяване или кредитиране. В България, обаче, за...
- Реклама -

Последни новини